mamaija.com.pl

mamaija – blog parentingowy – zdrowie, dziecko, rodzina

łóżko rehabilitacyjne
Zdrowie

Łóżko rehabilitacyjne dla dziecka – jak wybrać?

Ciężki wypadek lub przewlekła choroba dziecka jest prawdziwą tragedią dla rodziców. Po pierwsze muszą zmierzyć się z traumą, po drugie przygotować się na rehabilitację. Zdarza się, że może ona może być ona długotrwała, w związku z czym trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Ważne jest przede wszystkim podejście psychiczne. Trzeba dać dziecku dużo wsparcia i otuchy. Istotne jest również odpowiednie podejście do strony technicznej. Jeżeli chory nie musi przebywać w warunkach szpitalnych, należy zadbać o praktyczne urządzenie jego pokoju. Podstawą będzie wybór łóżka rehabilitacyjnego.

Łóżka do rehabilitacji dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Zakup łóżka rehabilitacyjnego jest nie lada wyzwaniem, w szczególności dla osób, które nie miały do tej pory styczności z tą dziedziną. Właśnie dlatego przed wyborem konkretnego sprzętu warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, by zapewnić choremu komfort. Na rynku dostępne są różne modelek łóżek ortopedycznych, które zazwyczaj różnią się konstrukcją oraz dodatkowymi funkcjami. Oto kilka podstawowych elementów, które warto wziąć pod uwagę:

  • Przede wszystkim warto sprawdzić, czy model, nad którym się zastanawiamy jest łóżkiem pediatrycznym, który jest przystosowany dla dzieci i młodzieży.
  • Równie ważna jest mobilność łóżka. Dzięki ruchomym kółkom łatwiej będzie w razie potrzeby je przestawić. Z kolei blokada zapewni stabilność, gdyby pacjent chciał zmienić pozycję.
  • Istotna jest także możliwość sterowania regulacją pozycji dziecka. Większość łóżek dzieli się na 4 segmenty, które można podnosić lub opuszczać. Można wyróżnić modele sterowane ręcznie – są one niewygodne zarówno dla pacjenta, jak i osoby, która się nim zajmuje, a także przy pomocy pilota – dziecko samo może ustawić wysokość, która mu odpowiada za pomocą odpowiedniego przycisku.
  • Nie można zapomnieć również o wyborze materaca. W przypadku dziecka leżącego, niezbędny będzie taki, który będzie zapobiegał powstawaniu odleżyn. Dzieciom, które siadają lub mogą się poruszać spokojnie wystarczy zwykły piankowy materac dobrej jakości.

Dodatki do łóżka rehabilitacyjnego dla dziecka

Łóżko ortopedyczne kupuje się zazwyczaj na dłuższy czas, dlatego warto zastanowić się na egzemplarz z dodatkowym wyposażeniem, które ułatwi życie choremu. Dobrym przykładem może być specjalny wysięgnik z trójkątem, dzięki któremu chory będzie mógł się samodzielnie podnieść, czy zmienić pozycję.

Innym akcesorium, które może okazać się przydatne w przypadku, kiedy dziecko jest samodzielne, będzie niewątpliwie stolik, który można przytwierdzić do łóżka. Można na nim postawić posiłek lub laptopa, by pociecha mogła obejrzeć ulubioną bajkę. W ciężkich wypadkach, kiedy dziecko jest leżące pomocne mogą okazać się uchwyty na kroplówkę, cewnik oraz kaczkę.

Najmniej ważnym, ale dla niektórych również istotnym elementem będzie sam wygląda łóżka. Jeżeli dziecko spędziło dużo czasu w szpitalu, na pewno chciałoby o nim jak najszybciej zapomnieć. Dlatego model z elementami drewnianymi będzie lepszym wyborem.

Łóżko ortopedyczne to dość duży wydatek, czasem rzędu 2 000 zł. Dlatego warto zorientować się, czy w pobliżu znajduje się wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Z pewnością będzie ona oferowała niższe ceny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.