Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Dlaczego nasze dzieci powinny być dwujęzyczne? Zapytaj eksperta z Kanady

19 lutego 2024 dwujęzyczność

W dzisiejszym świecie umiejętności językowe uważane są za jeden z kluczy do przyszłych sukcesów zawodowych. Osoby dwujęzyczne lepiej adaptują się w zmieniającym się środowisku i wykazują większą elastyczność poznawczą. Posiadanie umiejętności językowych często idzie w parze z lepszym zrozumieniem kultury, tradycji i perspektyw różnych społeczności. Kiedy zatem powinno się rozpocząć taką edukację, aby dziecko stało się naprawdę dwujęzyczne?

Jak zaplanować językową edukację dziecka?

Żaden rodzic nie ma już wątpliwości, że dwujęzyczność wspiera rozwój dziecka. Dla kanadyjskich pedagogów, termin dwujęzyczność oznacza więcej niż tylko naukę drugiego języka. W rozumieniu kanadyjskich edukatorów dwujęzyczność jest podejściem, a nie celem sam w sobie. W kanadyjskich strategiach edukacyjnych chodzi przede wszystkim to, aby zapewnić uczniom szansę na pełne zanurzenie w drugim języku, gdyż właśnie dzięki możliwości zetknięcia się z wielokulturowym środowiskiem, dzieci w naturalny sposób rozwijają umiejętność myślenia w innym języku i potrafią go dostosować do różnych kontekstów i sytuacji. Kanadyjscy eksperci zwracają też uwagę na różnicę pomiędzy „nauką angielskiego” i „uczeniem się w języku angielskim”.  

Zainteresowani tematem rodzice będą mogli porozmawiać na ten temat z ekspertami podczas webinaru organizowanego przez kanadyjskie szkoły Maple Bear, działające w Polsce od września 2024 r. Pierwsze z zaplanowanych wydarzeń już 22.02.2024 o godzinie 18.30. https://maplebear.pl/webinar-dwujezyczne-dziecko/

Dlaczego Kanada jest wzorem dla dwujęzycznej edukacji?

Jako kraj, który od chwili swojego powstania w 1867 r. ma dwa główne języki: angielski i francuski, Kanada jest uznawana za światowego lidera w zakresie dwujęzycznej edukacji. 

Sukcesy Kanady w dwujęzycznej edukacji są efektem świadomego otwarcia kraju na imigrację i różnorodność. Podczas kolejnych fal migracyjnych rząd podejmował działania w celu przyjęcia i integracji tych nowych kanadyjskich rodzin. Edukacja jest głównym narzędziem tego procesu i źródłem sukcesów w tym zakresie, gdyż w kanadyjskim ujęciu szkoła zawsze dąży do zrozumienia potrzeb rodzin oraz uczniów i przyjmuje strategie skoncentrowane na praktycznym uczeniu się poprzez postrzeganie, eksperymentowanie i dzielenie się. To fundamentalna różnica między „nauką angielskiego” a „uczeniem się w języku angielskim”.

Szkoły i przedszkola Maple Bear realizują w praktyce kanadyjską strategię nauczania immersyjnego

Metodyka Maple Bear ma na celu tworzenie sprzyjającego środowiska dla rozwoju ucznia. „Kiedy uczniowie zostają zanurzeni w środowisku, w którym używany jest nowy język, dzieci stopniowo go przyjmują. Robią to nie tylko poprzez zapamiętywanie słownictwa i struktur gramatycznych, ale przez rzeczywistą asymilację niuansów i subtelnych znaczeń języka w sposób skuteczny i ostateczny” – wyjaśnia Cintia Sant’Anna, dyrektor akademicki Maple Bear.

 Maple Bear Polska – przedszkola i szkoły podstawowe w Katowicach, Krakowie i Wrocławiu

Maple Bear jest największą i najszybciej rozwijającą się siecią edukacyjną na świecie. Szkoły Maple Bear działające już w 39 krajach dzielą się ze światem tym, co najlepsze w kanadyjskiej edukacji, oferując dwujęzyczną metodykę i strategie kształcenia oparte na najlepszych kanadyjskich wzorach. Na świecie istnieje lub właśnie powstaje już niemal 600 szkół wczesnoszkolnych, podstawowych i średnich Maple Bear, w których uczy się już 58 000 dzieci i młodzieży. Więcej informacji o Maple Bear w Polsce i na świecie można znaleźć na stronie https://maplebear.pl/

We wrześniu 2024 polska sieć Maple Bear będzie się składać już z 3 placówek, a kolejne są w przygotowaniu. Rekrutacja do wszystkich szkół i przedszkoli na rok szkolny 2024/2025 jest już otwarta. Rozpoczął się sezon dni otwartych i indywidualnych spotkań z rodzicami. Aby umówić się na spotkanie z dyrekcją, wystarczy zadzwonić +48 32 506 5949 lub wysłać wiadomość przez stronę formularz kontaktowy https://maplebear.pl/kontakt/ lub mailem na adres [email protected] 

Szkoła i przedszkole Maple Bear Katowice, działająca od września 2023 r. przy ulicy Stawowej 6 przyjmuje zapisy do przedszkola, zerówki i klas 1-4 szkoły podstawowej. Kolejne szkoły i przedszkola Maple Bear startują we wrześniu 2024 r. we Wrocławiu i Krakowie. We Wrocławiu dobiega końca remont budynku szkolnego przy ulicy Kościuszki 84, w Krakowie nowe dwujęzyczne przedszkole i zerówka powstają w nowoczesnym kompleksie biurowym The Park przy ulicy Saskiej 25.

W planach Maple Bear Polska jest otwarcie 35 placówek w całym kraju. O wszystkich dniach otwartych i datach kolejnych webinarów można dowiedzieć się na stronie https://maplebear.pl/dniotwarte/.

Materiał zewnętrzny

dwujęzyczność

Redakcja mamaija.com.pl

Jesteśmy grupą osób z wieloletnim doświadczeniem w kwestii wychowania dzieci. Dzielimy się poradami na temat parentingu i zdrowego trybu życia, a także domu. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

dwujęzyczność
pieluszki
zabawa

Jesteś zainteresowany reklamą?

zabawa