Kiedy zacząć czytać dziecku?

0
25

Książki mają niewątpliwie bardzo duży wpływ na rozwój każdego człowieka. Rodzice często zastanawiają się więc, kiedy zacząć czytać dziecku. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w naszym artykule.

Książki a rozwój dzieci

Zanim przejdziemy do kwestii tego, kiedy zacząć czytać dziecku, warto wspomnieć o tym, dlaczego obcowanie z lekturą jest aż tak istotne. Zacznijmy od umysłu – czytanie w nieprawdopodobny sposób oddziałuje na pracę mózgu. Dziecko, które słucha bajek czytanych przez dorosłego, rozwija swą mowę, kształtuje słownictwo, uczy nowych określeń i wyrażeń. Młody człowiek zdobywa poprzez książki wiedzę o świecie i swoim otoczeniu. Książki są też doskonałym sposobem na ćwiczenie pamięci, skupianie uwagi i rozwój spostrzegawczości.
Czytanie ma również niebagatelny wpływ na wyobraźnię. W przeciwieństwie do np. filmu czy bajki telewizyjnej nie ma tu podanego obrazu wprost, ale trzeba go wykreować samodzielnie w swojej głowie na podstawie treści lektury.
Mówiąc o książkach, nie można pomijać ich wpływu na sferę psychiczną i emocjonalną. Dziecko, któremu rodzic regularnie czyta, jest bardziej wrażliwe, spokojniejsze, mniej zestresowane, lepiej sypia. Wspólna lektura to też szansa na spędzenie czasu razem i poczucie, że jest się ważnym.

Kiedy zacząć czytać dziecku?

Wielu dorosłych uważa, że książki przeznaczone są dla starszych dzieci, które potrafią mówić lub rozumieją treść. Nic bardziej mylnego, ponieważ nie istnieje w tej kwestii żadne ograniczenie wiekowe. Wręcz przeciwnie – wskazane jest, aby czytanie zacząć jak najwcześniej. Nie chodzi tu o czas po narodzinach malucha, ale już o momenty na etapie jego życia płodowego. Świetnym pomysłem jest zatem regularne czytanie latorośli w trakcie ciąży. Dziecko ma wówczas szansę oswajać się z głosem rodziców i zapamiętać je, co może mieć duże znaczenie po jego przyjściu na świat. Bardzo częstym efektem tego jest szybkie uspokajanie się noworodka w chwili, gdy rodzice mówią lub czytają mu książki. Nie ma tu absolutnie żadnego znaczenia fakt, że niemowlę nie jest w stanie jeszcze zrozumieć ani przyswoić treści. Liczy się przede wszystkim kontakt z najbliższą osobą i słuchanie jej głosu. W ten sposób budowane są relacje i bliskie więzi już od najwcześniejszych chwil życia malucha. W późniejszym okresie czytanie zacznie oczywiście przybierać inne formy i kształtować dziecko na wielu różnych płaszczyznach. Początkowe wspólne oglądanie książeczek, nazywanie obrazków i osłuchiwanie się z językiem może przyczynić się do szybszego rozwoju mowy u dziecka. Rodzice nie powinni więc zwlekać – czytanie warto zacząć jak najwcześniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here