Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Kiedy zacząć czytać dziecku?

12 października 2020


Książki mają niewątpliwie bardzo duży wpływ na rozwój każdego człowieka. Rodzice często zastanawiają się więc, kiedy zacząć czytać dziecku. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w naszym artykule.

Książki a rozwój dzieci

Zanim przejdziemy do kwestii tego, kiedy zacząć czytać dziecku, warto wspomnieć o tym, dlaczego obcowanie z lekturą jest aż tak istotne. Zacznijmy od umysłu – czytanie w nieprawdopodobny sposób oddziałuje na pracę mózgu. Dziecko, które słucha bajek czytanych przez dorosłego, rozwija swą mowę, kształtuje słownictwo, uczy nowych określeń i wyrażeń. Młody człowiek zdobywa poprzez książki wiedzę o świecie i swoim otoczeniu. Książki są też doskonałym sposobem na ćwiczenie pamięci, skupianie uwagi i rozwój spostrzegawczości.
Czytanie ma również niebagatelny wpływ na wyobraźnię. W przeciwieństwie do np. filmu czy bajki telewizyjnej nie ma tu podanego obrazu wprost, ale trzeba go wykreować samodzielnie w swojej głowie na podstawie treści lektury.
Mówiąc o książkach, nie można pomijać ich wpływu na sferę psychiczną i emocjonalną. Dziecko, któremu rodzic regularnie czyta, jest bardziej wrażliwe, spokojniejsze, mniej zestresowane, lepiej sypia. Wspólna lektura to też szansa na spędzenie czasu razem i poczucie, że jest się ważnym.

Kiedy zacząć czytać dziecku?

Wielu dorosłych uważa, że książki przeznaczone są dla starszych dzieci, które potrafią mówić lub rozumieją treść. Nic bardziej mylnego, ponieważ nie istnieje w tej kwestii żadne ograniczenie wiekowe. Wręcz przeciwnie – wskazane jest, aby czytanie zacząć jak najwcześniej. Nie chodzi tu o czas po narodzinach malucha, ale już o momenty na etapie jego życia płodowego. Świetnym pomysłem jest zatem regularne czytanie latorośli w trakcie ciąży. Dziecko ma wówczas szansę oswajać się z głosem rodziców i zapamiętać je, co może mieć duże znaczenie po jego przyjściu na świat. Bardzo częstym efektem tego jest szybkie uspokajanie się noworodka w chwili, gdy rodzice mówią lub czytają mu książki. Nie ma tu absolutnie żadnego znaczenia fakt, że niemowlę nie jest w stanie jeszcze zrozumieć ani przyswoić treści. Liczy się przede wszystkim kontakt z najbliższą osobą i słuchanie jej głosu. W ten sposób budowane są relacje i bliskie więzi już od najwcześniejszych chwil życia malucha. W późniejszym okresie czytanie zacznie oczywiście przybierać inne formy i kształtować dziecko na wielu różnych płaszczyznach. Początkowe wspólne oglądanie książeczek, nazywanie obrazków i osłuchiwanie się z językiem może przyczynić się do szybszego rozwoju mowy u dziecka. Rodzice nie powinni więc zwlekać – czytanie warto zacząć jak najwcześniej.

dwujęzyczność

Redakcja mamaija.com.pl

Jesteśmy grupą osób z wieloletnim doświadczeniem w kwestii wychowania dzieci. Dzielimy się poradami na temat parentingu i zdrowego trybu życia, a także domu. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

dwujęzyczność
pieluszki
zabawa

Jesteś zainteresowany reklamą?

zabawa