Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Z czego powinien się składać jadłospis 10 miesięcznego dziecka?

11 października 2020


Współczesne zalecenia lekarzy i dietetyków dotyczące rozszerzania diety małych dzieci są nieco inne od tych tradycyjnych, obejmujących stopniowe wprowadzanie do jadłospisu poszczególnych grup produktów w kolejnych miesiącach życia w celu uniknięcia alergii. Dziś uważa się, że ekspozycja na dany alergen nie powoduje alergii, a jedynie ją ujawnia i w związku z tym małe dzieci mogą właściwie od początku jeść praktycznie wszystko to, co rodzice. Z czego więc powinien składać się jadłospis 10 miesięcznego dziecka? Jakie produkty można już w tym wieku podawać, a jakich lepiej unikać?

Mleko to w dalszym ciągu podstawa

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia rozszerzanie diety o pokarmy stałe najlepiej rozpocząć po ukończeniu przez dziecko 6 miesięcy. Jednak podstawowym pokarmem do ukończenia 12 miesięcy powinno nadal być mleko matki lub mleko modyfikowane. Drugie półrocze życia dziecka to czas na zapoznanie się z nowymi smakami, fakturami i konsystencjami i stopniowe włączanie do codziennego jadłospisu kolejnych posiłków stałych.

Co podawać tak małemu dziecku?

W wieku 10 miesięcy dziecko powinno być w dalszym ciągu karmione mlekiem na żądanie, a dodatkowo należy mu proponować 3-4 posiłki stałe dziennie. Ważną zasadą jest, że to rodzic decyduje co i kiedy zaproponuje dziecku do jedzenia, natomiast to dziecko decyduje, co zje i w jakiej ilości. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio skomponować proponowane maluchowi posiłki, dbając o ich różnorodność i właściwe zbilansowanie. Jeżeli na co dzień jemy dużo warzyw i owoców, nie gotujemy tłusto i unikamy produktów wysoko przetworzonych, możemy z powodzeniem włączyć dziecko do wspólnych rodzinnych posiłków proponując mu to, co zostało przygotowane dla całej rodziny. Takie podejście do żywienia małego dziecka może przy okazji pozytywnie wpłynąć na nawyki żywieniowe pozostałych członków rodziny.

Lista produktów zakazanych

Wbrew pozorom lista produktów, których nie powinno jeść 10 miesięczne dziecko, wcale nie jest długa. W pierwszym roku życia dziecka należy unikać soli i cukru w jakiejkolwiek postaci, a także miodu. Wielu osobom wizja niesolonych posiłków dla całej rodziny może się wydawać przerażająca, jednak wystarczy, aby rodzice solili swoje porcje na talerzu. Mleko krowie może być podawane dziecku jako dodatek do różnych potraw, jednak nie jako napój. Dobrze jest też unikać mleka koziego i mleka ryżowego. To ostatnie zawiera duże ilości toksycznego arsenu. Niewskazane są również surowe mięso, ryby i jaja, a także grzyby leśne, przy czym grzyby hodowlane można podawać już od samego początku.

dwujęzyczność

Redakcja mamaija.com.pl

Jesteśmy grupą osób z wieloletnim doświadczeniem w kwestii wychowania dzieci. Dzielimy się poradami na temat parentingu i zdrowego trybu życia, a także domu. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

dwujęzyczność
pieluszki
zabawa

Jesteś zainteresowany reklamą?