mamaija.com.pl

mamaija – blog parentingowy – zdrowie, dziecko, rodzina

Jak pielęgnować noworodka
Dziecko

Jak pielęgnować noworodka? Kompendium wiedzy

Pielęgnacja noworodka wydaje się trudna i przeraża niektórych rodziców, a w zasadzie większość. Na szczęście wcale taka nie jest. Czas więc dowiedzieć się, jak to robić. Poznajcie kompendium wiedzy właśnie na temat pielęgnacji.

Pielęgnacja puszka małego pępuszka

Pielęgnacja noworodka jest bardzo ważna. W końcu dzięki niemu można zachować higienę maleństwa, ale też sprawić iż dziecko będzie zrelaksowane. Oczywiście trzeba dbać o delikatną skórę dziecka, gdyż nie jest jeszcze dojrzała i nie ma tak dużej bariery ochronnej jak skóra osoby dorosłej. Wiele problemów i stresu u młodych rodziców wywołuje pielęgnacja pępka. Otóż trzeba pamiętać, że pielęgnacja pępka jest bardzo ważna, gdyż zapobiega infekcji kikuta pępowiny. Ten kikut ulega zasuszeniu i odpada w ciągu od 5 do 15 dni. Jego pielęgnacja jest bardzo łatwa i według najnowszych standardów polega na codziennym przemyciu go gazikiem nasączonym wodą. Ewentualnie można użyć niewielkiej ilości środka myjącego, ale tylko wtedy, gdy zostanie on zabrudzony kupką maluszka. Na pewno też zauważycie, że wokół pępuszka zbiera się wydzielina. I oczywiście trzeba ją usuwać. Najlepiej wykorzystywać do tego delikatne patyczki wykonane z bawełny organicznej. Pieluszkę zawsze trzeba zapinać pod pępkiem, gdyż w innym przypadku może go podrażniać. Wbrew obiegowym opiniom czy mądrościom ludu, w żadnym przypadku nie należy używać środków na bazie alkoholu, bo będą podrażniać kikut i pępek, a także wydłużać czas gojenia się.

Odpowiednie produkty do pielęgnacji są niezbędne

Wspominaliśmy już Wam, że skóra noworodków i niemowląt jest bardzo delikatna. Z tego też powodu nie można używać wszystkich kosmetyków, lecz należy wybierać tylko te najwyższej jakości. Warto postawić na kosmetyki dedykowane właśnie noworodkom. Trafnym wyborem są emolienty. Wynika to z faktu, że są pozbawione substancji, które mogłyby podrażnić delikatną skórę dziecka i wywołać nawet alergię. Jednocześnie takie kosmetyki zapewniają doskonałe nawilżenie naskórka oraz chronią go przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jeszcze przed narodzinami dziecka rodzice powinni dowiedzieć się, jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel. Niewątpliwie pierwsza kąpiel to emocjonujące wydarzenie dla rodziców, ale i duży stres. Powinniście wiedzieć, że pierwsza kąpiel noworodka powinna odbyć się po dwóch czy trzech dniach od wyjścia ze szpitala. Pamiętajcie jeszcze, że dla noworodków nie zaleca się długich kąpieli. Postawcie też na niezbędne akcesoria dla noworodków takie jak choćby bawełniane ręczniki czy też z tworzywa bambusowego.

Czy trzeba kąpać noworodka codziennie?

Oczywiście, że nie trzeba kąpać dziecka codziennie. Wręcz się tego nie zaleca. Ale jednak nie oznacza to wcale, że trzeba zrezygnować z codziennej pielęgnacji. Otóż codziennie bądź nawet kilka razy dziennie powinniście nawilżać pupę dziecka jeżeli jest podrażniona. Codziennie trzeba przemywać skórę, a także fałdki na brzuszku, miejsca intymne oraz buzie dziecka mięciutkim ręcznikiem lub wacikiem nawilżonym wodą. Nie zapomnijcie jeszcze o przemywaniu oczek. Pielęgnacja nie musi wcale odbywać się wanience. Najbezpieczniej jest przemywać dziecko na przewijaku. Tutaj polecamy Wam akcesoria dla noworodków w BabyVille.pl, gdzie znajdziecie nie tylko kosmetyki, ale i ręczniki czy nawet przewijaki.

Skoro to już jasne to czas jeszcze dowiedzieć się, jak przemywać oczka maluszka, wszak ich codzienna pielęgnacja jest także niezbędna. I znowu tutaj przyda się przewijak. Kładziemy dziecko na nim i leciutko przechylamy główkę na lewą stronę. Następnie bawełnianym wacikiem przemywamy oczka. Warto to robić solą fizjologiczną bądź wodą. Oczywiście robi się to od zewnętrznej strony. Gdy już przemyjecie jedno oczko, wymieniacie wacik i czynność powtarzacie z drugim oczkiem.

O czym jeszcze pamiętać przy pielęgnacji noworodka?

Pielęgnacja okolic intymnych dziewczynki zawsze powinna odbywać się od góry do dołu, czyli od pochwy w kierunku pupy. Trzeba przemyć wargi sromowe, okolice odbytu i pośladki. Następnie osuszyć. Można jeszcze nałożyć krem natłuszczający. Pielęgnację chłopca trzeba zacząć od umycia prącia i moszny, a także okolicy pod workiem mosznowym oraz okolice odbytu i pośladki. Nie można też odciągać napletka na siłę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.