Po latach spędzonych razem w dobrze funkcjonującej relacji może wkraść się rutyna, a raczej jej negatywna część – nuda. Znamy wzajemnie swoje nawyki, zachowania, zainteresowania i preferencje. Nawet jeśli wspólny czas jest dobry, może nie być wystarczająco fascynujący dla jednego, lub obojga partnerów. W prawdzie w związku spędzamy znaczną część swojej codzienności i chcemy, aby on kojarzył się z pozytywnymi, ale też często z ekscytującymi doznaniami.
Przestrzeń wspólna i autonomiczna
W związku równie ważny jak czas spędzony razem jest czas na własne zainteresowania i znajomych. Jeśli zazwyczaj znaczną część czasu spędzamy razem odważmy się na wypad ze znajomymi bez partnera/partnerki. Oczywiście wszystko w ramach granic bezpiecznych dla związku – nie ma tutaj miejsca na romanse i zdrady. To czas na to, aby pobyć w grupie własnych przyjaciół/kolegów bez obecności partnera/partnerki. Pozwoli to inaczej patrzeć na związek po powrocie – a w trakcie rozłąki zatęsknić.
Poznawanie nowych ludzi
Jeśli posiadamy własnych znajomych z pracy, szkoły, lub innej własnej przestrzeni, których partner/partnerka nie zna, może warto podejmować próby zaproszenia istotnych, lubianych przez nas osób do przestrzeni związku. Nadmierna izolacja, ale też ograniczone grono znajomych też może rutynizować doznania w relacji. Otóż może się okazać, że gdy poznamy znajomych partnerki/ partnera wprawdzie poznamy cześć bliskiej nam osoby, której mogliśmy nigdy wcześniej nie doświadczyć. W ten sposób partner/partnerka nabiera innego wyrazu i być może stanie się bardziej interesujący(a) i atrakcyjniejszy(a) w naszym odbiorze.
Powrót do korzeni związku…
Początki większości związków są interesujące i fascynujące. Na początku jesteśmy zainteresowani drugą osobą i sami staramy się być dla partnerki/ partnera atrakcyjni. Z czasem – z powodu różnych przyczyn i pod wpływem zmian oraz decyzji życiowych – to staranie zanika, ale nie powinno. Jeśli tak się dzieje dobrze jest pomyśleć w jaki sposób spędzaliśmy czas na początku: randki, zaproszenia do wspólnych aktywności, ulubione miejsca, lub też takie które bezpośrednio odwołują się do historii i pozytywnych wspomnień.
Zainteresowanie w codzienności
Każdy w bliskiej relacji pragnie czuć się ważny dla drugiej strony – bardzo istotne jest doświadczanie tego „na co dzień”. Potrzebna będzie gotowość i otwartość obydwu stron na podejmowanie gestów, które mogą sprawić, że będziemy tak się czuli. Śniadanie do łóżka, liściki, przytulenie, całus i dobre słowa (też: dziękuję, przepraszam, proszę), mogą sprawiać, że każdy dzień będzie miły, bo będziemy się czuli naładowani „pozytywną energią”. Miłe gesty chociaż małe, mogą mieć wielki wpływ na to jak się czujemy w relacji. Warto posilić się o kreatywność!
Zadbajcie o rozwój w sferze seksualnej
Podobnie jak w każdej innej sferze wspólnego życia tutaj też może się okazać, że to co wcześniej sprawiało przyjemność w bliskości, już nie wystarcza. Każdy człowiek się zmienia i nasze potrzeby też mają prawo ulegać zmianie. Dobrze jest w relacji nauczyć się rozmawiać o seksie, ale też o innych potrzebach otwarcie. Jednym z filarów udanej relacji powinno być zaufanie, a to z kolei daje przestrzeń aby móc mówić i próbować realizować fantazje erotyczne. Inspiracją może być właściwa literatura (vide „Kamasutra”), lub różne dostępne na rynku gry o zabarwieniu erotycznym. Wprowadzi to powiew ekscytacji, a próby aktywizacji mogą stać się jednym z elementów zwiększających atrakcyjność relacji.
Pomoc psychoterapeuty
Jeśli jednak rutyna już tak zdominowała Wasz związek, że każde próby przerwania jej kończą się fiaskiem, a Wy już nie wiecie jak ze sobą rozmawiać i gdzie szukać problemu, warto wtedy udać się po pomoc do psychoterapeuty par. Terapia pomoże Wam ustalić źródło problemu i wspólnie go przezwyciężyć, tak by na nowo odkryć Wasz związek, wzmocnić go i cieszyć się satysfakcją jaką daje Wam wspólna relacja.