Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Co robić z dziećmi w domu podczas kwarantanny? Najlepsze pomysły i inspiracje

1 lutego 2021 Co robić z dziećmi w domu

Kwarantanna to trudne doświadczenie dla większości z nas. Lata swobody, pozwalającej przemieszczać się w ciągu doby na wielkie odległości, a nawet na inne kontynenty, zakorzeniły w nas poczucie niczym nieskrępowanej wolności. O ile jednak dorośli zawsze znajdą sobie pożyteczne zajęcie, które pomoże im oderwać myśli od uczucia „duszenia się” na ograniczonej przestrzeni, o tyle dzieci nie potrafią często odnaleźć się w podobnej sytuacji. Szybko stają się znudzone i marudne, kręcąc się bez celu po mieszkaniu, by ostatecznie zasiąść przed telewizorem. Na szczęście istnieje wiele kreatywnych sposobów wspólnego spędzania czasu, które mogą skutecznie umilić zarówno Wam, jak i Waszym pociechom okres kwarantanny. Przy okazji pomogą one wzmacniać Waszą więź z dzieckiem i wpłyną korzystnie na jego rozwój. Przedstawiamy kilka najciekawszych z nich!

Rozwijające prace ręczne

By bawić się z dzieckiem, nie potrzebujesz żadnych nowych zabawek ani gadżetów. Wbrew pozorom najmłodsi uwielbiają proste rozwiązania, pozwalające im rozwijać wyobraźnię. Zaproponuj swoim pociechom wspólne wylepianki. Najłatwiejsza w przygotowaniu będzie masa solna. Możecie przygotować pamiątkowe medaliony, na których odciśniecie swoje dłonie, stopy lub tylko palce, na przykład w prezencie dla dziadków, ozdoby na choinkę, koraliki czy aniołki do powieszenia nad łóżkiem. Spróbujcie wyczarować zamek z pudła po telewizorze bądź mikserze, domalowując na nim okna i tworząc kopułę z błyszczącego papieru. Namalujcie wzory na kamykach, które zebraliście latem na plaży i zafarbujcie muszelki na różne kolory. Zbudujcie indiański namiot ze starego prześcieradła i sznurków choinkowych lampek. Skonstruujcie pięknie szemrzące kije deszczowe z rolek po ręczniku papierowym, wykałaczek i ziarenek fasoli czy grochu. Przygotujcie pacynki zza małych już skarpetek i urządźcie kukiełkowy teatrzyk. W Internecie znajdziecie mnóstwo łatwych do zrealizowania instrukcji!

Gry planszowe i karciane zamiast wirtualnych emocji

Coraz więcej osób powraca do tradycji rodzinnych i przyjacielskich spotkań przy grach towarzyskich. Nic dziwnego – budzą one nieporównywalnie więcej emocji niż wirtualne pojedynki, w których czasie nie możemy obserwować nawzajem swoich reakcji. Warto przenieść tę modę do swojego domu i zaproponować taką formę zabawy wszystkim członkom rodziny, szczególnie że na fali popularności planszówek i gier karcianych ich wybór jest teraz naprawdę ogromny. Dzieci od czwartego roku życia bez trudu poradzą sobie z grami, takimi jak Story Cubes, Pytaki czy Loopin Louie. Starsze, od szóstego roku życia, mogą dołączyć do gry w: Chińczyka, Było sobie życie, Ubongo, Duszki, Dixit czy Dobble. Ośmiolatki będą bawić się świetnie przy: Uno, Była sobie Ziemia, Wsiąść do pociągu czy Panic Lab. Dziesięciolatkom można natomiast zaproponować grę w: Munchkin, Podaj cegłę, Monopol albo Osadników z Catanu. Zobaczycie, że wspólne domowe rozgrywki dostarczą Waszej rodzinie mnóstwo śmiechu i niezapomnianych wrażeń, a dodatkowo nauczą Wasze pociechy koncentracji, rywalizacji i pracy zespołowej.

Wspólne gotowanie i pieczenie

Bawiące się dzieci często naśladują czynności wykonywane na co dzień przez dorosłych. Zaangażowanie ich do prawdziwych domowych zadań również może więc okazać się dla nich wspaniałą i pouczającą zabawą. Zaproś swoje pociechy do wspólnego pichcenia. Przygotujcie razem bazy pod miniaturowe pizze, drożdżówki czy babeczki, a później pozwól dzieciom stworzyć na nich własne kompozycje – odpowiednio: z wytrawnych składników albo z bakalii i lukru. Młodsi podopieczni rozwiną w ten sposób swoje umiejętności manualne. Starsi nauczą się gotowania, co podniesie ich samodzielność i zaprocentuje w przyszłości.

Nauka pierwszej pomocy

Przeprowadzenie pierwszej pomocy to umiejętność nie do przecenienia. Nigdy nie wiemy, kiedy może się przydać, dlatego warto uczyć jej już najmłodszych. Wykorzystaj fakt, że masz teraz parę wolnych chwil i pokaż swojemu dziecku, jak używać bandaży czy plastrów albo w jaki sposób uciskać rany. Niech przećwiczy kolejne kroki na swoich lalkach czy misiach. Naucz je także, pod jakie numery należy dzwonić w razie zagrożenia. 

Niezależnie od tego, którą formę zabawy wybierzesz, pamiętaj, że dzieci rosną jak na drożdżach, a wspólnie spędzone chwile zatrzymujemy tylko we wspomnieniach. Postaraj się więc maksymalnie wykorzystać czas, jaki został Wam dany.

Artykuł przygotowany we współpracy z portalem KobietaMag.pl – lifestylowym magazynem dla kobiet

dwujęzyczność

Redakcja mamaija.com.pl

Jesteśmy grupą osób z wieloletnim doświadczeniem w kwestii wychowania dzieci. Dzielimy się poradami na temat parentingu i zdrowego trybu życia, a także domu. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

dwujęzyczność
pieluszki
zabawa

Jesteś zainteresowany reklamą?