Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Na czym polegają zabawki lewopółkulowe?

22 września 2022 zabawki lewopółkulowe


Lewa półkula mózgowa odpowiada u człowieka za rozumienie komunikatów, mówienie, analizowanie informacji, rozpoznawanie przedmiotów, logiczne pojmowanie faktów i pisanie. U najmłodszych zdolności te rozwijane są nie tylko w trakcie edukacji, ale również gier. Warto wiedzieć, jak działają układanki lewopółkulowe Montessori.

Dlaczego ćwiczenia lewej półkuli są istotne?

Dzięki lewej półkuli człowiek może analizować wszystkie bodźce, które docierają do niego z otoczenia. Odpowiada ona także za zdolności językowe, a ćwiczenia ją rozwijające to tzw. sekwencje. Polegają one na dopasowaniu przez dziecko brakującego do konkretnego ciągu obrazka. Innym rodzajem ćwiczeń są zadania, polegające na znalezienia wspólnych cech przedmiotów i zaklasyfikowanie ich do odpowiednich grup. Zabawy lewopółkulowe ułatwiają dziecku dostrzeganie różnic, porządkowanie informacji oraz reguł. Dzięki nim mózg malucha przetwarza czas linearnie, poszukując metody na rozwiązanie zadania. Zabawki lewopółkulowe korzystnie oddziałują także na zdolności językowe dziecka. Ułatwiają one:

  1. odróżnianie fonemów;
  2. kojarzenie znaczeń;
  3. poznawanie liter;
  4. przetwarzanie głosek;
  5. rozumienie i interpretowanie tekstów czytanych.

Wiele zabawek oddziałuje także na prawą półkule mózgu. Dzięki nim maluch może dodatkowo rozwijać swoją kreatywność i orientację w przestrzeni.

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach lewopółkulowych?

Zadania dla lewej półkuli zazwyczaj bazują na obrazkach, klockach itp. Nie zawsze jednak przybierają one wizualną formę. Nierzadko stosuje się także słuchowe sekwencje. Poziom ćwiczeń zawsze dostosowany jest do stopnia rozwoju dziecka, dzięki czemu maluch nie czuje się zbyt przemęczony ich rozwiązywaniem. Co więcej, chce on do nich wracać ze względu na odczuwaną satysfakcję z poradzenia sobie z wyzwaniem. Warto również pamiętać, by ćwiczenia nie były zbyt monotonne. Zadania dla lewej półkuli zazwyczaj kojarzone są z dziećmi, mającymi trudności językowe. Jest to jednak mit. Ćwiczenia te można przygotować dla dzieci, niemających żadnych kłopotów z mówieniem, czytaniem i pisaniem.

Jakie zabawki zalicza się do lewopółkulowych?

Zabawki lewopółkulowe to najczęściej układanki. Polegają ona na ustawieniu przez dziecko figurek według odpowiedniego wzoru. Każda układanka bazuje na kilku schematach, dzięki czemu zabawa z nią jest kreatywna i ciekawa. Zestaw bazuje na różnorodnych kształtach i kolorach, co pozwala na rozwinięcie u smyka wielu umiejętności, nie tylko tych językowych. Układanki lewopółkulowe wykonywane są z naturalnych materiałów, takich jak drewno, dzięki czemu zabawa z nim jest nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna. Jakie inne zabawki można wskazać? Przede wszystkim klocki. Nie jest konieczne kupowanie specjalnych zestawów, gdyż można skorzystać z tych, które smyk ma. Wystarczy stworzyć sekwencję klocków na podstawie wybranej cechy i dołączyć do niej niepasujący element. Zadaniem maluszka będzie wskazanie części, nieprzystającej do pozostałych.

Zabawki lewopółkulowe przyczyniają się do rozwoju wielu umiejętności u malca przydatnych na późniejszych etapach rozwoju. Warto zatem poszukać takich układanek w sklepie internetowym i wymyślić ciekawe ćwiczenia przy ich użyciu.

 

Polecamy też odwiedzenie serwisu: https://www.zdrowie-rodziny.pl/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dwujęzyczność

Redakcja mamaija.com.pl

Jesteśmy grupą osób z wieloletnim doświadczeniem w kwestii wychowania dzieci. Dzielimy się poradami na temat parentingu i zdrowego trybu życia, a także domu. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

dwujęzyczność
pieluszki
zabawa

Jesteś zainteresowany reklamą?