Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Rodzaje cukru i jego alternatywy

13 października 2023 Rodzaje cukru i jego alternatywy

Cukier od wieków służył jako słodzik i konserwant w kulinariach na całym świecie. Współczesne badania ukazały jednak jego negatywny wpływ na zdrowie, co spowodowało poszukiwanie zdrowszych alternatyw. Poznajmy kilka z nich.


Nadmierne spożywanie cukru może być szkodliwe dla zdrowia. Na szczęście jest wiele zdrowszych alternatyw, które nie tylko słodzą, ale również dostarczają dodatkowych korzyści dla zdrowia. Wybierając zamienniki cukru, warto jednak pamiętać o umiarze i dostosowywać ich ilość do indywidualnych potrzeb.


Biały cukier


Najpopularniejszy i najczęściej używany jest cukier biały. Jest też najtańszy. Pozyskiwany jest z buraków cukrowych lub trzciny cukrowej. Po procesie rafinacji traci on wszystkie wartości odżywcze, zostawiając jedynie czystą sacharozę.


Cukier trzcinowy


Jest pozyskiwany z trzciny cukrowej. Ma ciemniejszy kolor i bardziej wyrazisty smak niż biały cukier. Choć cukier trzcinowy jest mniej przetworzony, wciąż zawiera sporo kalorii. Ten cukier ma wielu zwolenników ze względu na nieco inny smak.


Cukier fiołkowy


Mniej znany, ale ciekawy w smaku. Ma naturalny, lekko kwiatowy smak, a także piękny fioletowy kolor. Jest to cukier trzcinowy zaromatyzowany fiołkami. Pasuje do jogurtu z musli, ciasteczek, ciast i innych deserów. Płatki fiołków powinny być bardzo drobno zmielone.


Cukier kokosowy


Pozyskiwany jest z nektaru kwiatów palmy kokosowej. Ma niski indeks glikemiczny i bogaty jest w witaminy i minerały. Jego smak sprawia, że jest idealny do wypieków. Stanowi naturalną substancję słodzącą i jest świetną alternatywę dla tradycyjnego cukru białego.


Słodziki jako alternatywa dla cukru

Poza tradycyjnymi rodzajami cukru, są też naturalne zamienniki, które zdobywają coraz większą popularność.

  •  Stewia. Naturalny słodzik pochodzący z liści rośliny o takiej samej nazwie. Jest kilkaset razy słodsza od cukru, ale nie ma kalorii i nie wpływa na poziom cukru we krwi.
  •  Ksylitol. Naturalny alkohol cukrowy, który znajdujemy w niektórych owocach i warzywach. Ma zbliżony do cukru smak, ale zawiera o 40% mniej kalorii. Dodatkowo jest przyjazny dla zębów i nie powoduje skoków poziomu cukru we krwi. Jego pozyskiwanie jest bardziej zrównoważone ekologicznie, zwłaszcza gdy pochodzi z drewna brzozy ze zrównoważonych źródeł.
  •  Erytrol. Inny alkohol cukrowy, który naturalnie występuje w niektórych owocach. Ma zerową wartość kaloryczną i nie wpływa na poziom cukru we krwi.
  •  Syrop z agawy. Pochodzi z soku rośliny agawy. Ma niższy indeks glikemiczny niż biały cukier, ale jest bardzo słodki, więc warto używać go oszczędnie.

Materiał zewnętrzny

dwujęzyczność

Redakcja mamaija.com.pl

Jesteśmy grupą osób z wieloletnim doświadczeniem w kwestii wychowania dzieci. Dzielimy się poradami na temat parentingu i zdrowego trybu życia, a także domu. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Rodzaje cukru i jego alternatywy

Rodzaje cukru i jego alternatywy

13 października 2023

Jak walczyć ze skórnymi zmianami alergicznymi
Wpływ sposobu odżywiania

Jesteś zainteresowany reklamą?

Wpływ sposobu odżywiania