Choć o mdłościach w ciąży mówi się przede wszystkim w kontekście godzin porannych, te, z którymi mamy do czynienia wieczorem, wcale nie są wiele rzadszym zjawiskiem. To, że nie stanowią powodu do niepokoju, nie oznacza jednak wcale, że nie są męczące. Warto więc dowiedzieć się, z czego wynikają i jak najskuteczniej radzić sobie z nimi.
Zobacz także: Alkohol a karmienie piersią – dlaczego to złe połączenie?
Skąd się biorą wieczorne mdłości w ciąży?
Wieczorne mdłości w ciąży, podobnie jak mdłości poranne oraz te, które dają o sobie znać w godzinach popołudniowych, są związane przede wszystkim ze wzrostem poziomu hCG. Przeważnie można je zaobserwować w pierwszym trymestrze ciąży, można więc podejrzewać, że ustąpią po jej dwunastym tygodniu. Zwykle utożsamia się je z nieodpowiednią dietą. W początkach ciąży nie każda kobieta natychmiast zmienia nawyki żywieniowe. Warto jednak pamiętać, że tylko lekkie potrawy pozbawione ostrych przypraw są rzeczywiście wskazane. Posiłki nie powinny być nie tylko zbyt obfite, ale również przesadnie małe. Chodzenie spać będąc głodną jest tak samo niewskazane, jak objadanie się i może być przyczyną wieczornych mdłości. Do stanu tego może doprowadzać także stres.
Wieczorne mdłości – specyfika i nasilenie
Mdłości w ciąży, bez względu na porę dnia, są znakiem rozpoznawczym wczesnej ciąży. Przeważnie dają o sobie znać w okolicach jej szóstego tygodnia, gdy wzrasta poziom gonadotropiny kosmówkowej w organizmie. Hormon ten ma kluczowe znaczenie właśnie w pierwszym trymestrze. Około 12 tygodnia ciąży notuje się jego spadek, a tym samym i nieprzyjemna dolegliwość staje się mniej irytująca. Niestety, choć dzieje się tak zazwyczaj, nie jest to reguła. Nie powinniśmy być więc zaskoczeni słysząc o kobietach, które nawet w połowie ciąży zmagają się z wieczornymi mdłościami.
Oczywiście, nie w każdym okresie problem charakteryzuje się takim samym stopniem nasilenia, nie powinniśmy być więc zaskoczeni dowiadując się, że to ósmy i dziewiąty tydzień ciąży jest tym, w którym wieczorne mdłości potrafią być szczególnie irytujące. To właśnie wtedy poziom hCG jest najwyższy, a tym samym organizm reaguje na każdy błąd w diecie. W tym czasie warto pamiętać także o tym, aby przyjmować odpowiednio wiele płynów. Z pewnością pozwoli to organizmowi na lepsze funkcjonowanie.
Jak sobie radzić z wieczornymi mdłościami w ciąży?
Nawet, jeśli nie jesteśmy w stanie pozbyć się ich całkowicie, możemy przyczynić się do tego, że wieczorne mdłości w ciąży będą mniej dawać się nam we znaki. W ich zwalczaniu pomaga picie przynajmniej dwóch litrów wody dziennie, jedzenie bananów i częstsze niż w innych okolicznościach sięganie po produkty, które są bogate w błonnik. Ku niezadowoleniu wielu ciężarnych, skutecznym sposobem na uporanie się z mdłościami, może być też odstawienie na pewien czas cukru i produktów bogatych w ten składnik. Nie wolno zapominać również o tym, że mdłości nasilają się w momencie, w którym zaczynamy się stresować. Gdy więc w szczególny sposób dają o sobie znać, należy pomyśleć o kilku dniach wypoczynku, w czasie których nie podejmuje się przesadnie dużej aktywności.
https://mamaija.com.pl/glowne-objawy-depresji-poporodowej/