Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Główne objawy depresji poporodowej

21 czerwca 2022 depresja poporodowa objawy


Zdarza się, że po porodzie pojawia się depresja poporodowa. Warto dowiedzieć się na jej temat nieco więcej, a także zapoznać się z jej głównymi objawami.

Złe samopoczucie

Jednym z głównych objawów depresji poporodowej jest złe samopoczucie, które pojawia się w różnych momentach dnia. Kobieta czuje się smutna oraz przygnębiona podczas wykonywania zwykłych, codziennych czynności. Objawy mogą się pojawiać regularnie podczas dnia, ale także nasilać się rano lub na wieczór. Niektóre dni mogą przynosić poprawę, jednak później znowu pojawiają się niekorzystne objawy.

Zobacz także: Wieczorne mdłości w ciąży – co warto o nich wiedzieć?

Drażliwość

Kolejnym objawem depresji poporodowej może być także drażliwość. Kobieta może czuć się zirytowana, a także okazywać irytację innym osobom, na przykład członkom swojej rodziny oraz starszym dzieciom. Zdarzają się również sytuacje, w których kobieta denerwuje się na najmłodsze dziecko. Jednak najczęściej kobieta irytuje się na działania partnera, który nie do końca rozumie, o co jej chodzi i nie jest świadomy przyczyn takiego zachowania.

Zmęczenie

Zmęczenie to kolejny możliwy objaw depresji poporodowej, na który powinno się zwrócić uwagę po porodzie. Wszystkie kobiety są zmęczone po urodzeniu dziecka, gdy muszą sprawować nieustanną opiekę nad najmłodszym członkiem rodziny. Jednak w przypadku depresji poporodowej objawy zmęczenia znacznie się nasilają i kobieta ma problemy z wykonywaniem zwykłych, codziennych czynności. Dodatkowo kobieta może czuć się wyczerpana, jakby wykonywała ciężką pracę fizyczną. W tym przypadku warto zapewnić sobie odpowiednią ilość wypoczynku, tak niezbędne do regeneracji organizmu.

Bezsenność

Depresja poporodowa objawy to także bezsenność, która może pojawiać się każdej nocy, pomimo fizycznego zmęczenia. Kobieta jest wyczerpana pod względem fizycznym, jednak nie może zasnąć. Dodatkowym utrudnieniem w tym przypadku jest konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem także w nocy oraz jego karmienia co kilka godzin. Kobieta może również budzić się wcześnie rano oraz nie móc ponownie zasnąć.

Brak apetytu

Wśród głównych objawów depresji poporodowej można także wskazać brak apetytu, który staje się bardzo problematyczne, zwłaszcza w przypadku kobiet karmiących. Kobieta traci apetyt oraz zapomina o konieczności regularnego spożywania posiłków. Natomiast brak jedzenia może w bezpośredni sposób wpływać na pogorszenie się problemów związanych ze zmęczeniem oraz drażliwością. Inne kobiety mogą zmagać się z nadmiernym apetytem, który będzie skutkował nadmierną ilością kilogramów, co nie jest pożądane.

Lęk

Podczas depresji poporodowej kobiety bardzo często odczuwają nasilone zaburzenia lękowe. Martwią się w szczególności o noworodka, jego codzienne funkcjonowanie oraz stan zdrowia. Wiele osób nie jest w stanie o niczym innym myśleć. Dlatego bardzo często zdarza się tak, że kobiety odczuwające lęk oddalają się od swojego dziecka oraz nie zauważają jego realnych potrzeb. W depresji poporodowej uczucie lęku jest obezwładniające, dlatego kobiety nie zawsze są w stanie poradzić sobie z nim.

https://mamaija.com.pl/polecane-cwiczenia-gimnastyczne-dla-dzieci/

dwujęzyczność

Redakcja mamaija.com.pl

Jesteśmy grupą osób z wieloletnim doświadczeniem w kwestii wychowania dzieci. Dzielimy się poradami na temat parentingu i zdrowego trybu życia, a także domu. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Rodzaje cukru i jego alternatywy

Rodzaje cukru i jego alternatywy

13 października 2023

Jak walczyć ze skórnymi zmianami alergicznymi
Wpływ sposobu odżywiania

Jesteś zainteresowany reklamą?

Wpływ sposobu odżywiania