mamaija.com.pl

mamaija – blog parentingowy – zdrowie, dziecko, rodzina

Sporty dozwolone w trakcie ciąży
Lifestyle

Sporty dozwolone w trakcie ciąży

Dbanie o siebie w trakcie ciąży powinno obejmować nie tylko zdrowe odżywianie, ale też aktywność fizyczną. Regularne ćwiczenia są niezwykle ważne – poprawiają krążenie, dobrze wpływają na sen i pomagają niwelować niektóre bóle. Ruch korzystny jest także dla umysłu, pomaga odstresować się kobietom żyjącym w ciągłym napięciu. Okazuje się jednak, że nie każda forma wysiłku jest odpowiednia dla ciężarnych. Sprawdź, jakie sporty warto uprawiać, a z których lepiej zrezygnować.

Pływanie – angażuje duże grupy mięśni

Pływanie to jeden z najbardziej polecanych sportów dla kobiet w ciąży, pod warunkiem, że nie występuje rozwarcie szyjki, co grozi poważnym zakażeniem płodu. Nawet jeśli nie ćwiczyłaś przed ciążą, możesz rozpocząć naukę pływania. Pamiętaj jednak, by przed i po wizycie na basenie dobrze się rozgrzać. Ćwiczenia nie powinny być wymagające, a ruchy spokojne, by nie forsować ciała. Pływanie angażuje duże grupy mięśni, jest dobre dla serca i płuc, a dodatkowo minimalizuje ryzyko kontuzji.

Joga dla kobiet w ciąży

Joga to jedna z najpopularniejszych form gimnastyki dla ciężarnych. Pozwala się odprężyć, uczy kontrolowania oddechu, rozluźnia mięśnie, a przede wszystkim przygotowuje ciało kobiety do porodu. Powstała nawet specjalna joga dla kobiet w ciąży, która różni się od tradycyjnej praktyki. Zestawy ćwiczeń zostały specjalnie dostosowane do możliwości i potrzeb kobiety ciężarnej. Szczególnie zaleca się takie pozycje, jak siedzenie w lotosie, koci grzbiet czy przysiad w rozkroku. Tak naprawdę nie potrzebujesz specjalnego przygotowania – praktyczne maty czy poduszki oferuje sklep Joyinme. Dla Twojej większej wygody i poczucia komfortu w trakcie ćwiczeń zaopatrz się również w legginsy do jogi i przewiewną koszulkę z naturalnego materiału.

Wśród polecanych w trakcie ciąży sportów znajdują się także systematyczne spacery, pilates, body ball, jazda na rowerze, aczkolwiek jedynie stacjonarnym, by nie utracić równowagi. Organizowane są również specjalne zajęcia fitness i aerobik dla ciężarnych. Decydując się na dedykowane aktywności z pewnością minimalizujesz ryzyko wystąpienia urazów.

Czego zdecydowanie unikać?

W trakcie ciąży niewskazane są wszelkie aktywności narażające Cię na utratę równowagi i upadek. Dlatego intensywny jogging czy sporty ekstremalne zdecydowanie odpadają. Unikaj też sportów kontaktowych, gdzie zachodzi duże ryzyko uderzenia na przykład boksu. Niebezpieczne jest też nurkowanie ze względu na dostające się do organizmu niebezpieczne pęcherzyki powietrza oraz jazda na nartach czy czynności wykonywane na dużych wysokościach. Zdecydowanie wybieraj łagodne formy aktywności, które w żaden sposób nie zagrażają zdrowiu Twojemu oraz Twojego dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.