Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Wprowadzanie stałych pokarmów do diety dziecka – rozszerzanie diety dziecka

23 września 2020


Pierwsze kilka miesięcy, gdy chodzi o żywienie niemowlaka wydaje się całkiem łatwe. Światowe zalecenia mówią, aby przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecko żywione było jedynie mlekiem. Dotyczy to zarówno mleka matczynego jak i mieszanki mlekozastępczej. Do tego momentu nie ma również potrzeby podawania napojów w tym wody. Oczywiście czas, kiedy dziecko spożywa jedynie mleko może być modyfikowany przez wykwalifikowany personel medyczny – w tym przypadku jest to lekarz – dietetyk dziecięcy.

Zobacz także: Okres niemowlęcy dziecka

Rozszerzanie diety dziecka

Delikatne jelita dziecka na początku uczą się trawić tak przystosowany pokarm jak mleko, a dopiero około szóstego miesiąca są gotowe na przyjmowanie innych pokarmów. Wielu rodziców nie może się jednak doczekać pierwszej łyżeczki i przyspiesza ten proces opierając się na wiedzy z wieków minionych, kiedy dietę uzupełniano już w pierwszych trzech miesiącach życia, a wodę, sok czy wodę z glukozą podawano już w pierwszych dniach życia noworodka. Wprowadzanie stałych pokarmów nie jest jednak w żaden sposób magiczne czy tajemne. Istnieje tylko kilka pokarmów, których niemowlak nie powinien spożywać. Wszystkie inne, można swobodnie wprowadzać do diety dziecka po szóstym miesiącu. Aktualne zalecenia mówią, że wprowadzanie stałych pokarmów nie musi być wykonywane wedle schematu – jednak dietetycy zalecają, aby w pierwszych dniach rozszerzania diety podawać dziecku pojedyncze warzywa lub owoce. Wbrew obiegowym mitom nie ma konieczności wstrzymywania się ze słodkim smakiem – dziecko i tak poznało słodki smak pijąc mleko. Oczywiście w miarę możliwości należy podawać dziecku produkty lokalne w ich sezonowym okresie wegetacji. Jeśli nie ma takiej możliwości można wybrać owoce i warzywa mrożone lub specjalne słoiczki przeznaczone dla niemowląt.

Czego nie podawać?

Co do zasady to rodzic decyduje, co dziecko zje i kiedy, ale to dziecko powinno decydować czy i ile przygotowanego posiłku spożyje. Istnieją zalecenia dietetyczne, co do tego, czego nie należy podawać. Są to: miód, do pierwszego roku życia, ze względu na ryzyko botulizmu dziecięcego, grzyby leśne – wątroba dziecka nie pracuje jeszcze odpowiednio, a także sól i cukier, jako dodatki do dania. Do ukończenia roku mleko krowie powinno być traktowane, jako składnik dań, a nie osobny posiłek. W miarę możliwości należy z kolei unikać potraw smażonych, wysoko przetworzonych, ryb z wysoką zawartością metali ciężkich typu tuńczyk oraz surowego mięsa. Wszystkie inne składniki swobodnie znajdą miejsca na talerzu dziecka.

dwujęzyczność

Redakcja mamaija.com.pl

Jesteśmy grupą osób z wieloletnim doświadczeniem w kwestii wychowania dzieci. Dzielimy się poradami na temat parentingu i zdrowego trybu życia, a także domu. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

dwujęzyczność
pieluszki
zabawa

Jesteś zainteresowany reklamą?