mamaija.com.pl

mamaija – blog parentingowy – zdrowie, dziecko, rodzina

Dziecko Lifestyle Parenting Rodzice Zdrowie

Jak karmić butelką niemowlaka?

W obecnych czasach coraz więcej mówi się o dobroczynnym karmieniu piersią. Mleko matki bez wątpienia jest najlepszym pokarmem dla niemowlaka, w pierwszym roku jego życia. Nie każda kobieta ma ten przywilej i jest w stanie wykarmić swojego malucha, nie ma wówczas innej drogi, jak karmić butelką ze sztucznym mlekiem. Niestety, większość takich pań jest piętnowanych za to, że nie karmią naturalnie – oczywiście, krytyka płynie najczęściej od dziewczyn, którym się to udało.

Dlaczego nie każda kobieta może karmić piersią?

Przyczyn niemożności karmienia piersią może być naprawdę całe multum. Jedną z podstawowych jest po prostu brak pokarmu. Nie ma tu znaczenia wielkość biustu. Niejedna kobieta z małymi piersiami jest w stanie wykarmić nawet kilkoro dzieci. Chodzi tu bardziej o nieprawidłowe wykształcenie kanałów mlecznych w piersiach niektórych kobiet. Niekiedy panie pod wpływem silnego stresu tracą pokarm. Nie pomagają tu żadne herbatki na laktację, ani masaże piersi. Czasem blokada jest po prostu w głowie. Niekiedy choroba, czy przebyta amputacja uniemożliwia karmienie. Czasem dziecko nie potrafi ssać czy załapać brodawki. W każdym z tych przypadków nie pozostaje nic innego, jak karmić butelką i korzystać z mleka w proszku. Niekiedy można również odciągać pokarm z piersi i podawać go poprze butelkę. Pokarm matki można trzymać w lodówce przez kilka dni, a nawet mrozić i wykorzystać w przeciągu pół roku.

Jak prawidłowo karmić dziecko mlekiem modyfikowanym?

W szkole rodzenia bardzo wiele uwagi przykłada się do tego, aby przygotować kobiety do karmienia piersią. Nikt jednak nie mówi o tym, jak karmić butelką. Oczywiście, to drugie zadanie jest łatwiejsze, jednak warto również dowiedzieć się, choćby profilaktycznie, jak prawidłowo układać malucha do karmienia sztucznego. Główna zasada jest taka, żeby dziecko miało głowę zawsze wyżej niż pupę. Można karmić maleństwo na rękach, układając je w pozycji fasolki. Niektóre dzieci wolą jeść na leżąco. Rodzice często boją się zakrztuszenia mlekiem. Jeśli jednak maluch preferuje jeść leżąc, należy ułożyć go na poduszce, albo nogi łóżeczka postawić na podwyższeniu z jednej strony. Taka pozycja ułatwi poprawne przedostawanie się pokarmu do żołądka. Jeśli nasze dziecko cierpi na refluks, wówczas warto zapytać fachowca o to, jak karmić butelką maluszka z taką przypadłością. W Internecie znaleźć można masę filmów instruktażowych, są to głównie treści przygotowywane przez producentów butelek i smoczków dla dzieci. Warto z tych porad korzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *