Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Spacerówka składana na płasko czy „parasolka”?

17 czerwca 2021 spacerówka

Zakup wózka spacerowego dla dziecka to naturalna kolej rzeczy. Kiedy maluch rośnie, „przesiada się” z gondoli właśnie do spacerówki, żeby oglądać świat z innej perspektywy. Na który rodzaj pojazdu zdecydować się na tym etapie rozwoju dziecka? Rodzice stają przed wyborem: spacerówka składana na płasko czy „parasolka”?

Wybór wózka spacerowego dla dziecka nie jest sprawą łatwą. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli spacerówek w różnych przedziałach cenowych, o ciekawym wzornictwie i rozmaitych funkcjach. Maluch, który przesiada się z gondoli do spacerówki i ogląda świat w pozycji siedzącej, musi mieć zapewniony odpowiedni komfort i bezpieczeństwo. 

Spacerówka składana na płasko czy parasolka”?

Wózek powinien być także wygodny dla opiekunów – dostosowany do ich trybu życia, sposobu przemieszczenia się, a nawet miejsca zamieszkania, a więc najczęstszego obszaru spacerów. Stąd ważnym kryterium, które biorą pod uwagę rodzice, jest sposób składania wózka. Spacerówka składana na płasko czy „parasolka” – czym się od siebie różnią?

Spacerówka składana na płasko

Spacerówka składana na płasko po złożeniu ma niewielki, regularny kształt. To istotne głównie dla rodziców, którzy przemieszczają się z maluchem autem. Nieduże gabaryty i uzyskany kompaktowy kształt sprawiają, że spacerówka zmieści się w bagażniku większości pojazdów. Czasem na taki wózek mówi się, że jest składany w kostkę lub walizkę – forma ta sprawdzi się też w przypadku podróży samolotem i pociągiem. Wówczas łatwo umieścić spacerówkę w luku bagażowym lub na półce w przedziale. 

Spacerówka parasolka”

Spacerówka „parasolka” to wózek, który składa się do pionu – stąd jego nazwa, po złożeniu przypomina parasol. Lekkie koła i konstrukcja sprawiają, że pojazd ma niską wagę i sprawnie się składa. Złożone siedzisko i oparcie łamie się w połowie. Ważne, by przy zakupie zwrócić uwagę, czy oba elementy dobrze rozkładają się na płasko, czy pod naciskiem wagi dziecka nie będzie nieznacznie „zapadać się” i czy cięższy pasażer będzie mógł komfortowo siedzieć.

„Parasolka” czy „walizka”? Którą spacerówkę wybrać?

Jeżeli chodzi o sposób składania wózka spacerowego, każdy rodzic musi sam zdecydować, który wariant jest dla niego wygodniejszy. Spacerówka składana na płasko wydaje się lepsza dla tych opiekunów, którzy będą przewozić ją samochodem. Jej konstrukcja jest też zwykle solidniejsza, koła większe, co przekłada się na lepszą amortyzację, zarówno na chodniku, jak i bardziej wyboistym terenie. „Parasolka” jest lżejsza, ma też lżejsze i mniejsze koła – ale wpływa to także na gorsze amortyzowanie wstrząsów i przeciążeń, a co za tym idzie – komfort podróży malucha.

dwujęzyczność

Redakcja mamaija.com.pl

Jesteśmy grupą osób z wieloletnim doświadczeniem w kwestii wychowania dzieci. Dzielimy się poradami na temat parentingu i zdrowego trybu życia, a także domu. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

dwujęzyczność
pieluszki
zabawa

Jesteś zainteresowany reklamą?