mamaija.com.pl

mamaija – blog parentingowy – zdrowie, dziecko, rodzina

Dieta dla młodych mam
Lifestyle

Dieta dla młodych mam – co warto jeść?

Zdrowe odżywianie jest ważne w życiu każdego z nas. Powinniśmy dbać o to, aby nasza dieta była zbilansowana i dobrze dopasowana. Każdy z nas ma inne potrzeby i inny styl życia. Dlatego też nie ma jednej, uniwersalnej diety. O swoje zdrowie powinien dbać każdy, ale są pewne grupy ludzi, którzy muszą przykładać do tego jeszcze większą uwagę. Młode mamy, które dopiero co przeszły ciąże, a teraz czekają przed nimi kolejne wyzwania, muszą dostarczać swojemu organizmowi jak najwięcej składników odżywczych. Jak więc powinna wyglądać ich dieta?

Najważniejsze witaminy w diecie młodej mamy 

Zacznijmy od kilku witamin, które powinny być najważniejszymi elementami diety każdej młodej mamy. Jest to między innymi wapń. To składnik mineralny, który jest odpowiedzialny za zdrowe kości i chroni przed osteoporozą. Kobiety są na tę chorobę narażone dużo bardziej od mężczyzn! Kolejny składnik to żelazo. Poród sprawia, że młoda mama traci naprawdę dużo krwi. Trzeba więc zadbać o żelazo, które uchroni kobietę przed anemią. Z witamin bardzo ważna jest C. Jest to element syntezy kolagenu. Wpływa na zdrowe stawy, elastyczną skórę oraz promienny wygląd. Druga jest witamina D. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym powinno się ją suplementować. Jest to tak zwana „witamina słońca”. To ważny element zarówno dla matki, jak i dziecka. Witamina ta przenika do mleka młodej mamy, dlatego powinniśmy zadbać o jej suplementację. Ostatni element to kwas omega-3. Charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym. Szczególnie poleca się go mamom po cesarskim cięciu. 

 Co jeść po porodzie? Dieta nie musi być nudna! 

Aby dostarczyć sobie wszystkie wymienione wyżej elementy, musimy korzystać z kilku smacznych i zdrowych rzeczy.  Jeśli chodzi o składniki mineralne takie jak wapń i żelazo, to znajdziemy je w zielonych warzywach i roślinach strączkowych. Warto więc przemycać te elementy jako dodatki do posiłków. Na kanapce nie zapomnij o liściu sałaty czy ogórku, a do obiadu zjadaj fasolkę szparagową. Suplementacja wapnia i żelaza zapewniona! Jeśli chodzi o witaminę C, to znajdziesz ją w dużej ilości nie w cytrynie, ale w pietruszce lub papryce! Witamina D znajduje się z kolei w mięsach oraz jajkach. Nie może więc ich zabraknąć w diecie. Jeśli jesteś wegetarianką, to spróbuj suplementacji tranu. Kwasy omega-3 znajdziesz w rybach, ale także w orzechach włoskich czy siemieniu lnianym. 

Zdrowa mama to zdrowe dziecko – dbaj o siebie!

Dieta ma naprawdę ogromny wpływ na to, jak się czujemy, jak funkcjonujemy i czy jesteśmy zdrowi. Dlatego koniecznie dbaj o to, co jesz! Ma to wpływ nie tylko na Ciebie, ale także na Twoją pociechę. Szczególnie wtedy, gdy karmisz piersią. To, co sama jesz przenika do Twojego mleka. Zadbaj więc o zbilansowaną, bogatą w składniki odżywcze dietę! Szybko poczujesz się znacznie lepiej i zregenerujesz swoje siły. Twoja pociecha także będzie rozwijać się prawidłowo!

Artykuł stworzony przy współpracy z marką Light Catering

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.