Zależy Ci na tym, aby w trakcie każdej podróży samochodowej zapewnić swojemu dziecku maksymalny poziom bezpieczeństwa? W takim razie wybierz fotelik samochodowy montowany tyłem do kierunku jazdy. Nie ma tutaj znaczenia fakt, czy jesteś świeżo upieczonym rodzicem, czy też Twoje dziecko ma już parę lat.
Foteliki samochodowe tyłem do kierunku jazdy, a przepisy prawa
Zgodnie z polskim prawem, obowiązek montowania fotelików samochodowych tyłem do kierunku jazdy, dotyczy tylko modeli pierwszej kategorii wagowej: 0 – 13kg. Oznacza to, że jedynie noworodki oraz kilkumiesięczne dzieci muszą podróżować tyłem do kierunku jazdy. Rzecz w tym, że dzieci stosunkowo szybko wyrastają z pierwszego fotelika. Czasami dochodzi do tego jeszcze przed ukończeniem 1. roku życia, po upływie 8 lub 9 miesięcy.
Opinie specjalistów
Taki stan rzeczy pozostaje w pewnej sprzeczności ze stanowiskiem zdecydowanej większości specjalistów. Choć zgodnie z prawem istnieje możliwość zmiany sposobu montowania fotelika już po kilku miesiącach, eksperci zalecają, aby stosować foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy tak długo jak jest to możliwe. Dolną granicą bezwzględnie powinno być ukończenie 1 roku życia, choć wskazane jest, by dziecko podróżowało tyłem nawet do 5. czy 6. roku życia.
Dlaczego foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy?
Wielu rodziców może zadawać sobie powyższe pytanie, mając na uwadze wspomniany przepis. Wszak przewożenie dziecka w sposób tradycyjny, czyli przodem do kierunku jazdy wydaje się być znacznie wygodniejsze. Wiąże się ono z łatwością w umieszczeniu dziecka w foteliku oraz z wygodą w nawiązaniu kontaktu z najmłodszym pasażerem. Pozorne korzyści nie powinny jednak przesłaniać sprawy najważniejszej, czyli bezpieczeństwa dziecka. Trzeba pamiętać o tym, że dzieci podróżujące tyłem do kierunku jazdy są znacznie lepiej chronione przez foteliki samochodowe, niż w trakcie odmiennego ulokowania w samochodzie. Być może zabrzmi to groźnie, ale foteliki samochodowe tyłem do kierunku jazdy wykazują swoje walory dopiero w skrajnych sytuacjach, takich jak wypadek.
Bezpieczeństwo w nagłych sytuacjach
Kiedy samochód zostaje gwałtownie zatrzymany, wskutek zderzenia albo nagłego hamowania, dziecko przesuwa się pod wpływem działania siły bezwładności. Jeśli dziecko siedzi w foteliku samochodowym montowanym tyłem do kierunku jazdy, jego ciało zostanie po prostu dociśnięte do fotelika. W takiej sytuacji głowa, kręgi szyjne oraz kręgosłup będą doskonale chronione przez konstrukcję fotelika. Wyobraźmy sobie natomiast analogiczne zdarzenie przy foteliku montowanym przodem do kierunku jazdy. Gwałtowne szarpnięcie sprawi, że głowa dziecka mocno wysunie się do przodu, co może zakończyć się poważnym urazem, a w skrajnym przypadku nawet śmiercią. Organy małego dziecka nie są tak dobrze rozwinięte jak ciało dorosłego człowieka, więc takie zdarzenie może być bardzo groźne dla najmłodszych pasażerów. Jest to zatem główny argument, który sprawia, że foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy są rozsądniejszym wyborem. Lepiej poczekać na odpowiedni czas do przewożenia dziecka przodem.