mamaija.com.pl

mamaija – blog parentingowy – zdrowie, dziecko, rodzina

https://unsplash.com/photos/CYlPykF-qAM
Dziecko

Jaki plecak dla pierwszoklasisty? Podpowiadamy.

Twoje dziecko już niedługo pójdzie do pierwszej klasy? Jeśli tak, to na pewno chcesz wybrać dla niego jak najlepszy plecak, aby czuło się komfortowo. Wybór pierwszego plecaka, to na pewno ważna decyzja. Dziecko nie jest jeszcze przyzwyczajone do noszenia często dużego i ciężkiego przedmiotu na swoich plecach. Aby zapewnić wygodę swojej pociesze, musisz zakupić plecak szkolny, który będzie spełniał kilka ważnych właściwości. Jakich? W tym artykule dowiesz się jaki plecak dla pierwszoklasisty wybrać i na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę. 

Plecak czy tornister  – co wybrać?

Jeśli chodzi o wybór, to wszystko zależy od samego rodzica oraz dziecka. Każdy z tych przedmiotów ma swoje zalety i wady. Plecak jest lżejszy niż tornister, więc to na pewno przemawia na jego korzyść. Chociaż z drugiej strony to tornister jest bardziej usztywniony, dzięki czemu plecy Twojego pierwszaka będą odciążone. Decyzja należy do Ciebie. 

Jakie cechy powinien posiadać dobry plecak szkolny dla pierwszoklasisty? 

  1. Usztywnione plecy 

Ten element jest bardzo ważny, jeśli chcesz, aby kręgosłup Twojego dziecka nie ucierpiał. Dzięki usztywnionym plecom żaden przedmiot znajdujący się w plecaku nie będzie się w nie wbijał, a dodatkowo zadba o poprawną postawę dziecka. Dlatego jeśli na tym Ci zależy, zawsze szukaj plecaków szkolnych z wyprofilowanymi plecami. Ich propozycje znajdziesz m.in. na https://plecaki.com.pl/pl/c/Plecaki-szkolne/50.

  1. Waga plecaka 

Waga plecaka spełnia tutaj także ogromną rolę. Musisz zwrócić na nią uwagę podczas zakupu. Dlaczego? Twój pierwszak na pewno będzie nosił do szkoły codziennie kilka książek oraz zeszytów, które będą stanowiły ciężar. Dodatkowa waga plecaka pogorszy sprawę i odbije się to negatywnie na kręgosłupie dziecka. 

  1. Szelki plecaka 

Jeśli chcesz wybrać odpowiedni plecak szkolny, to szukaj takiego z szerokimi oraz miękkimi szelkami. Muszą być one wygodne, ponieważ to utrzymują cały ciężar. Ważne jest także, aby były one regulowane, żeby dostosować je do wysokości Twojego dziecka. Szelki powinny mieć odpowiedni rozstaw, aby nie zsuwały się uczniowi z ramion. Sprawi to, że pierwszak będzie czuło się niekomfortowo. Pamiętaj także, aby przypominać mu, żeby plecak nosił zawsze na dwóch ramionach, a nie tylko jednym. Może to skutkować wadą postawy i skrzywieniem kręgosłupa w jedną stronę. 

  1. Przegródki 

Przegródki w plecaku, to także ważny element. Dzięki nim pojemność plecaka się zwiększa. Wprowadza to także większy porządek, ponieważ dziecko może włożyć do każdej przegródki inne rzeczy, które zabiera do szkoły. Przegródki na książki, zeszyty, jedzenie oraz dodatkowe przedmioty powinny znaleźć się w każdym porządnym plecaku. Co więcej, doskonałym elementem jest także dodatkowa kieszonka z boku plecaka szkolnego na bidon. 

  1. Odpowiedni materiał 

Ważne jest, aby plecak szkolny był wykonany z odpowiedniego materiału, który nie brudzi się zbyt szybko i łatwo jest go prać. Zapewne wiesz, że poprzez codzienne użytkowanie tkanina może się zabrudzić. Dodatkowym plusem jest na pewno materiał nieprzemakalny, który świetnie sprawi się podczas deszczu. 

  1. Elementy odblaskowe 

Elementy odblaskowe powinny znaleźć się na każdym plecaku. Nie ważne jest czy dziecko wraca samo do domu, czy ze swoim opiekunem. Dzięki nim będzie zawsze widoczne po zmierzchu na drodze. Taki dodatek zwiększa widoczność na drodze nawet do 150 metrów. Kierowca ma więcej czasu na reakcję, co może uratować życie. Dlatego też warto zakupić plecak szkolny dla pierwszaka z elementami odblaskowymi, a jeśli ich nie posiada to kupić je osobno i do niego przyczepić. 

Jak widzisz, jest kilka istotnych elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego plecaka szkolnego dla pierwszoklasisty. Zadbaj o to, aby Twoje dziecko każdego dnia cieszyło się z pójścia do szkoły i aby plecak był dla niego komfortowy. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.