Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Pierwsze objawy ciąży – jak wyglądają pierwsze oznaki po zapłodnieniu?

2 listopada 2021 Pierwsze objawy ciąży

Ciąża to piękny okres zarówno dla samej przyszłej matki, jak i jej najbliższego otoczenia. Jeśli starasz się o dziecko jesteś wyczulona na pewne objawy, które mogą świadczyć o tym, że już na za niedługo powitasz na świecie nowego człowieka. Jeśli chcesz wiedzieć, co wskazuje na to, że prawdopodobnie jesteś w ciąży, przeczytaj ten artykuł.

Jak dochodzi do zapłodnienia?

Do zapłodnienia chodzi zazwyczaj 14 dni przed pierwszym dniem krwawienia w kolejnym cyklu miesiączkowym. Owulacja to uwolnienie komórki jajowej, która żyje w organizmie kobiety około 24 godzin. W przeciągu tego czasu jeden z plemników może się z nią połączyć i stworzyć zarodek. Do 10 dni dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w macicy. W tym czasie niektóre kobiety mogą zaobserwować tzw. plamienie implantacyjne, które często mylone jest z miesiączką.

Dlatego, jeśli chcesz mieć pewność czy jesteś w ciąży, wykonaj test dopiero po około dwóch tygodniach od stosunku. Wcześniejsze zrobienie testu może wskazać błędy wynik, zarówno pozytywny, jak i negatywny.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Zanim wykonasz test w Twoim organizmie zachodzi cały szereg zmian, który ma odzwierciedlenie właśnie w tzw. objawach. Oczywiście, zaraz po zapłodnieniu nie występują żadne objawy, które świadczą o ciąży, ale już około 4 tygodnia można odczuć pewne zmiany zarówno w swoim nastroju jak i w organizmie.

Do najbardziej klasycznych objawów ciąży zalicza się:

  • Brak miesiączki – pierwsza a zarazem najbardziej powszechna oznaka ciąży to właśnie zatrzymanie krwawienia menstruacyjnego. Ten objaw można uznać za stosunkowo pewny dowód na zajście w ciążę. Przy braku miesiączki nie należy jednak wykluczać innych czynników, jak zaburzenia endokrynologiczne, stres czy zmiana diety.
  • Nudności i wymioty – kolejne z objawów ciąży pojawiają się zazwyczaj rano i pojawiają są przez zapachy oraz jedzenie. Ich nasilenie zwiększa się około 4-6 tygodnia ciąży. Nie występują jednak u wszystkich kobiet, więc nie należy ich brak za pewnik po zapłodnieniu. Wymioty spowodowane są przez rosnący poziom hormonów.
  • Zaparcia – niekiedy także świadczą o zapłodnieniu. Ich powodu należy szukać w rosnącym poziomie progesteronu, który odpowiada za osłabienie perystaltyki.
  • Często oddawanie moczu – ze względu na powiększającą się macicę wzrasta potrzeba częstszego oddawania moczu. Dzieje się tak dlatego, że pęcherz jest mocniej naciskany, a także zwiększa się filtracja nerek.
  • Tkliwość piersi – bardziej delikatne piersi, a także ich powiększenie oraz przebarwienie brodawek również może świadczyć o zajściu w ciążę.

Wyżej wymienione objawy są tymi najbardziej typowymi, ale wszystko zależy od poszczególnych kobiet i ich organizmów. Najlepszym sposobem na sprawdzenie czy jesteś w ciąży jest wykonanie testu i udanie się do lekarza ginekologa. W określeniu tygodnia ciąży może także pomóc kalendarz ciążyDostępny jest w Internecie i tydzień po tygodniu opisuje zmiany, które zachodzą w ciele kobiety oraz możliwe objawy, które temu towarzyszą.

Źródło zdjęć: freepik.com

dwujęzyczność

Redakcja mamaija.com.pl

Jesteśmy grupą osób z wieloletnim doświadczeniem w kwestii wychowania dzieci. Dzielimy się poradami na temat parentingu i zdrowego trybu życia, a także domu. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

dwujęzyczność
pieluszki
zabawa

Jesteś zainteresowany reklamą?