Zdrowie dzieci jest dla rodziców najważniejsze. Na co dzień widzi się, do czego zdolni są opiekunowie, aby zawalczyć o dobrą kondycję swojej pociechy. Niektóre choroby widać gołym okiem, inne zaś dają o sobie znać w bardzo specyficzny sposób. Czasami niektórzy rodzice są przewrażliwieni na punkcie swoich dzieci i doszukują się chorób tam, gdzie ich nie ma. Widząc podkrążone oczy u dzieci, snują oni czarne wizje na temat stanu zdrowia maluchów. Zanim jednak włączy się stres, zdecydowanie lepiej zasięgnąć wiedzy u źródła – pierwsze kroki najlepiej skierować do lekarza rodzinnego.
O czym mogą świadczyć podkrążone oczy u dzieci?
Nie da się ukryć, że wszyscy rodzice lubią, kiedy ich dzieci są pełne wigoru i chęci do działania. Oczywiście, nadmiar energii u pociech bywa męczący fizycznie, jednak znacznie większe zmęczenie odczuwa się, martwiąc o malucha, który wydaje się być apatyczny i ma podkrążone oczy U dzieci sińce pod oczami mogą wskazywać na wiele schorzeń, a czasami są po prostu wynikiem infekcji, przemęczenia, albo zbyt długiego wpatrywania się w telewizję. Niekiedy jednak symptom ten świadczy o poważnych przypadłościach, które bezzwłocznie należy leczyć. Jeśli dziecko jest apatyczne, smutne, niechętne do zabawy, ciągle chce mu się pić i często korzysta z toalety – wówczas może mieć problem z cukrzycą. Czasem podkrążone oczy u maluszka mogą świadczyć o obecności niechcianych lokatorów w jego jelitach. Mogą to być pasożyty lub owsiki. Warto dać do analizy kał dziecka, aby mieć pewność, co się dzieje w jego organizmie. Przerywany sen, wiercenie się w nocy i wędrowanie po łóżeczku, świadczyć może o owsikach. Podkrążone oczy u dzieci najczęściej świadczą o alergii. Może to być alergia pokarmowa lub wziewna.
Jak walczyć z alergią u dzieci?
Leczenie alergii u dzieci jest bardzo trudne. Testy na alergie pokarmowe bardzo rzadko wychodzą u dzieci przed piątym rokiem życia. Jedyną metodą na wykrycie alergenu jest metoda eliminacji, obserwacji i prowokacji. Polega ona na tym, że najpierw na kilka tygodni trzeba usunąć z diety dziecka podejrzany składnik. Po jakimś czasie, najlepiej po minimum 6 tygodniach wprowadza się składnik na nowo i sprawdza reakcję organizmu. Oczywiście, podkrążone oczy u dzieci to jeden z wielu objawów alergii, który wcale nie musi występować. Znacznie bardziej wiarygodne symptomy alergii to na przykład wysypka, ciężki oddech, swędzenie skóry, zaczerwienienie oczu, kichanie czy inne tego typu objawy, łatwe do zaobserwowania.