Czy tabletki na alergie w ciąży są bezpieczne?

0
41

Ciąża jest okresem w życiu kobiety, kiedy powinna ona zwracać szczególną uwagę na swoje zdrowie. Organizm rozwijającego się dziecka jest bowiem bardzo wrażliwy i jego rozwój może być zaburzony jeżeli kobieta nie odżywia się odpowiednio lub przyjmuje wybrane grupy leków. Dlatego też gdy chodzi o ciążę, każde lekarstwo jakie spożywa kobieta powinno być dobrane tak, aby nie miało negatywnego wpływu na dziecko.

Alergia w ciąży

W wielu chorobach regularne przyjmowanie leków jest podstawą leczenia. Nagłe odstawienie lekarstwa lub nawet jego ograniczenie, może szybko prowadzić do dalszego rozwoju choroby i pogorszenia jej symptomów. Tak też jest gdy chodzi o alergie. Alergie to bardzo powszechne schorzenie w obecnych czasach. I choć alergia nie zawsze wymaga regularnego przyjmowania leków, wielu alergików jest zmuszonych do tego, aby zawsze mieć dostęp do tabletek antyalergicznych. Bez nich wszystkie objawy uczulenia mogą szybko się pogorszyć. W ciąży jednakże wszystko się komplikuje. W wielu przypadkach ciąża może pogłębić alergię, ponieważ organizm kobiety ciężarnej często reaguje znacznie intensywniej na wybrane czynniki. Wszystko to jednak może mieć negatywny wpływ na dziecko, dlatego też tabletki na alergie w ciąży to temat, który trzeba jak najszybciej omówić z lekarzem.

Jakie tabletki na alergie w ciąży można brać?

Tak naprawdę to każda kobieta, która cierpi z powodu alergii i planuje ciążę, powinna szybko udać się do swojego alergologa. Także podczas samej ciąży dobrze jest zaplanować parę wizyt, tak aby upewnić się, że wszystko przebiega pomyślnie i sytuacja jest pod kontrolą. W większości przypadków ciąża sama w sobie nie powoduje konieczności całkowitego odstawienia leków na alergię. Jednakże pierwszy trymestr jest czasem, w którym dziecko jest wyjątkowo wrażliwe na wszystkie leki. Dlatego też gdy chodzi o tabletki na alergię to większość z nich należy do grupy B. Leki grupy B to leki, które można przyjmować w ciąży pod warunkiem, że lekarz prowadzący będzie kontrolować ich spożycie. Zazwyczaj są jednak przepisywane tylko w przypadku zdecydowanej konieczności, ponieważ mogą mieć pewien wpływ na rozwój dziecka. Leki wziewne lub stosowane miejscowo są jednak często uznawane za nieco mniej szkodliwe niż leki doustne. Dlatego też wiele zależy od rodzaju alergii oraz tego, jak lekarz oceni przypadek danej pacjentki. Jedno jest jednak pewne – w ciąży każda kobieta zmagająca się z alergią powinna szybko trafić do lekarza i dokładnie omówić całą sytuację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here