mamaija.com.pl

mamaija – blog parentingowy – zdrowie, dziecko, rodzina

Parenting

Czym jest przewijak?

Gdy już wiemy, że zostaniemy rodzicami, nadchodzi taki czas – zwykle w drugiej połowie ciąży – w jakim rozpoczynamy gromadzić wyprawkę. Jedną spośród rzeczy, jaka niejednokrotnie pojawia się na listach wyprawkowych jest przewijak – jednak co to właściwie jest? To tak naprawdę miejsce, w jakim będziemy przewijać własne dziecko.

Co to jest przewijak?

Przewijak to pole do przewijania dziecka. Nie jest to rzecz tak potrzebna jak wózek dla bobasa, jednak zdecydowanie ułatwia zwykłe funkcjonowanie. Przewijanie stanowi jedną spośród ważnych prac w pielęgnacji noworodka. Malucha przewijamy zazwyczaj kilkanaście razy dziennie. Im mniejsze niemowlę, tym częściej przy przewijaniu zdarzają się niespodzianki ze zmoczeniem y łóżka, koca lub pościeli, na jakiej jest dziecko. Właśnie dlatego należałoby kupować przewijak.

Jaki przewijak dobry będzie dla dziecka?

Rodzice mogą dobrać odmienne typy przewijaków, jakie różnią się miedzy sobą wyglądem oraz sposobem montowania. Przewijak może być jedynie osłoną na łóżeczko, mieć swój stelaż czy być zintegrowany z komodą. Przewijaki mogą mieć podgłówek, natomiast poszczególne są formowane. Część przewijaków to materacyki, jakie obleczone są określoną folią czy ceratą – do takich rodzajów poleca się dodatkowe wykorzystywanie prześcieradła czy przynajmniej tetrowej pieluszki (cerata jest chłodna).

Przewijak na łóżeczko – zalety

Przewijak na łóżeczko pozwoli mieć wszelkie niezbędne przedmioty w zasięgu dłoni oraz co istotne nie obciążamy kręgosłupa. Dzięki przewijakowi na łóżeczko przewijanie zajmuje mniej czasu oraz przebiega znacznie sprawniej. Odpowiednio dobrany przewijak na łóżeczko powinien być ułożony na właściwej wielkości, by móc przyjąć odpowiednią pozycję. Należy natomiast pamiętać, by nigdy nie zostawiać dziecka samego na przewijaku, bowiem wbrew pozorom dziecko może niezwykle łatwo z niego wypaść. Malca na przewijaku na łóżeczko nie należy także łapać ani ciągnąć za nóżki, natomiast w momencie zmiany pieluchy należy podnosić pupę, umieszczając pod nią dłoń.

Pewny przewijak

Do produkcji niezwykle wielu przewijaków stosuje się niebezpiecznych preparatów chemicznych – więc należy zwrócić ważną uwagę na określenia bezpieczeństwa. Najlepiej jest dobrać przewijak ekologiczny zrobiony w pełni z ekologicznych produktów. Zdecydowanie należy zwrócić uwagę na określenia dotyczące zasad bezpieczeństwa – przewijak winien mieć dobrą opinię Instytutu Matki i Dziecka i dodatkowe określenia gwarantujące brak niebezpiecznych treści: PVC-free, PP, PE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *