Każdy rodzic marzy o tym, by jego dziecko spokojnie przesypiało całą noc. Wypoczynek jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju malucha i funkcjonowania w ciągu dnia. Niestety, nie zawsze jest różowo – wiele osób skarży się, że dziecko nie chce spać w nocy, często się budzi, wierci, a nawet płacze. Efektem jest zmęczenie małego człowieka i jego rodziców. Dlaczego dzieci miewają kłopoty ze snem?
Okres niemowlęcy a kłopoty ze snem
Pierwsze kilkanaście miesięcy życia dziecka zwykle wiążą się z przerywanym lub krótkim snem. Budzące się niemowlę nie jest dla nikogo wielkim zaskoczeniem – u tak małego bobasa powodów bezsenności może być sporo. Dziecko nie chce spać w nocy, gdy jest głodne, spragnione lub ma brudną pieluszkę. Wówczas wystarczy go nakarmić, podać wodę lub przewinąć. U tak małych dzieci istnieją jednak poważniejsze przyczyny wybudzania, które związane są z rozwojem. Przede wszystkim chodzi tu o ząbkowanie. Pierwsze zęby mogą pojawiać się nawet w 4. miesiącu życia, a cały proces wyrastania mleczaków kończy się dopiero w wieku ok. 2 lat . Ich wyrzynanie przebiega często bardzo boleśnie – występują zaczerwienienia i obrzęki dziąseł, które na dodatek swędzą, wywołując cierpienie, irytację i dyskomfort. Niekiedy dochodzi do tego także gorączka. Często małe dziecko nie chce spać w nocy z powodu problemów żołądkowych. Układ trawienny niemowlaka jest jeszcze słabo rozwinięty, dlatego bardzo powszechną dolegliwością tego okresu są bolesne kolki, które uniemożliwiają spokojny sen. Zdarza się też, że przyczyna wybudzania jest dość prozaiczna – może nią być np. niewygodna piżama.
Starsze dziecko nie chce spać w nocy – dlaczego?
Jakie są najczęstsze powody braku snu u kilkulatka? Najpoważniejsze z nich to różnego rodzaju problemy zdrowotne. Ból, temperatura, uciążliwy kaszel czy utrudniający oddychanie katar to jedne z głównych źródeł bezsenności. Jeśli zdrowe dziecko nie chce spać w nocy, powód może mieć podłoże emocjonalne. Czasem chodzi o problem natury psychicznej, stres, traumę czy strach związany z jakimś wydarzeniem (pójście do przedszkola, zamiana szkoły, przeprowadzka, pojawienie się rodzeństwa, rozstanie rodziców itp.). W takich sytuacjach konieczna jest pomoc maluchowi, dawanie mu poczucia bliskości, rozmowa, wsparcie, a nawet wizyta u psychologa. Źródłem bezsenności kilkulatków są również koszmary. Zły sen może być efektem np. obejrzanego wieczorem filmu, który nie był adekwatny do wieku małego człowieka. Czasami dziecko nie chce spać w nocy ze względu na częste lub późne drzemki w ciągu dnia. Zdarza się też, że problem wynika z niewłaściwych warunków do wypoczynku. Przykładem jest nadmierny hałas, intensywne oświetlenie oraz zbyt wysoka lub za niska temperatura w dziecięcym pokoju.