W dzisiejszym świecie pełnym technologii dziecko przy komputerze nikogo już nie dziwi. Widok taki jest niezwykle powszechny, jednak każdy rodzic powinien mieć świadomość wszystkich zagrożeń wynikających ze spędzania czasu w ten sposób.
Zobacz także: Polecane ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci
Szkodliwość komputera
Komputer i dostępne za jego pomocą aktywności nie muszą oznaczać czegoś złego. Gry i aplikacje potrafią uczyć bardzo wielu rzeczy (np. języków obcych, czytania, pisania), a także rozwijać uwagę, wyobraźnię, pamięć, myślenie logiczne i strategiczne czy koncentrację. Trzeba jednak pamiętać, że długotrwałe korzystanie z komputera zawsze niesie ze sobą negatywne rezultaty, zwłaszcza jeśli dotyczy to bardzo młodych ludzi. O szkodliwości takiej formy rozrywki wspomina od lat wielu specjalistów. Przede wszystkim dziecko przy komputerze często marnuje czas, który można spożytkować np. na aktywność fizyczną. Spędzanie godzin przed ekranem oznacza coraz słabszą kondycję i sprawność ruchową. Warto uważać również na wzrok oraz częste następstwa długotrwałego grania na komputerze – przykładem może być wada postawy, problemy z kręgosłupem, zespół cieśni nadgarstka. Pogorszeniu ulec mogą także kontakty społeczne oraz systematyczność w zakresie wypełniania obowiązków domowo-szkolnych. Zdarza się, że dziecko przed komputerem powoli ulega uzależnieniu, którego następstwem może być nerwica lub inny problem natury psychicznej.
Zobacz również: Zabawy dla dzieci
Dziecko przy komputerze – zasady
Nie ma chyba dziecka, które nie korzystałoby chętnie z komputera czy tabletu. Dorośli muszą zapobiegać groźnym skutkom takiej rozrywki, kontrolując używanie tego typu urządzeń przez swoją latorośl. Podstawową zasadą, którą należy ustalić z młodym człowiekiem, jest czas korzystania ze sprzętu. Powinien być on ograniczony w zależności od wieku dziecka. W przypadku kilkulatków może wynosić ok. 30 minut dziennie. Bardzo ważne jest też to, aby rodzice zwracali większą uwagę na to, co robi dziecko przy komputerze. Granie czy surfowanie w sieci bez żadnej kontroli opiekuna może źle wpłynąć nie tylko na rozwój fizyczny, ale również intelektualny czy psychiczny pociechy. Warto sprawdzać zatem, jakie filmy czy strony przegląda dziecko. Jeśli chodzi o gry, pomocne są symbole (tzw. PEGI). Za ich pomocą producent sugeruje, dla kogo przeznaczona jest dana pozycja, przez co rodzic może łatwiej ocenić, czy gra będzie właściwa dla jego pociechy. Nie można też zapominać o stworzeniu miejsca i stanowiska. Dziecko przy komputerze powinno siedzieć w odpowiedniej pozycji i odległości od monitora.