mamaija.com.pl

mamaija – blog parentingowy – zdrowie, dziecko, rodzina

Dziecko Lifestyle Parenting Rodzice Zdrowie

Ile powinien zjadać noworodek? Poradnik dla rodziców

Przyjście na świat dziecka jest emocjonującym momentem dla jego rodziców. Początkowy czas bycia razem jest z pewnością dość trudny, bowiem malec nie pojawia się na świecie wraz z kompletną instrukcją obsługi, a zagubieni młodzi rodzice miewają wrażenie, że pytań jest więcej niż odpowiedzi. Jednym z pytań, jakie się pojawia, jest: ile powinien zjadać noworodek?

Rodzaj karmienia ma znaczenie

Oczywiście, tylko w kontekście odpowiedzi na pytanie z tytułu. Choć w internecie można przeczytać cale batalie o wyższości jednego rodzaju karmienia nad drugim, a mleko modyfikowane i mleko mamy mają równie wielu zwolenników co przeciwników – jedno jest pewne: najważniejsze, by maleństwo nie było głodne.

Ilości zjadanego przez noworodka mleka nie są duże, dlatego też nie należy się przerażać, jeśli po przygotowaniu porcji mleka w butelce pozostanie znacząca część jej zawartości. Warto również zaznaczyć, że jeśli noworodek jest skrajnym wcześniakiem (a więc nie takim urodzonym 2-3 tygodnie przed terminem, ale znacznie więcej) – ilość mleka jest jeszcze mniejsza. W przypadku naprawdę maleńkich dzieci, to może być nawet kilka mililitrów.

Jak określić, ile mleka zjada dziecko karmione piersią?

O ile w przypadku karmienia maleństwa mlekiem modyfikowanym, wszystko jest proste, to podczas naturalnego karmienia – nie da się zmierzyć spożywanej przez dziecko ilości. Ani na brzuszku maleństwa, ani piersi mamy nie ma miarki, która pozwoliłaby określić, ile mililitrów zjadło niemowlę.

Jak zatem określa się, czy dziecko jest najedzone? Pediatrzy zdają się na bardzo proste kryterium – wagę dziecka. W pierwszych tygodniach życia dziecka każdej mamie przysługuje możliwość korzystania z tak zwanych wizyt patronażowych położnej środowiskowej. Są to specjalne wizyty, podczas których specjalistka wypyta mamę o jej zdrowie, ale również zważy i zmierzy maleństwo. Jeśli przybiera ono odpowiednie ilości wagi pomiędzy kolejnymi spotkaniami – przyjmuje się, że dziecko zjada odpowiednie ilości pokarmu. Gdy nie planujesz korzystać z wizyt patronażowych z różnych względów – zdecyduj się na zakup wagi we własnym zakresie.

Ile mleka modyfikowanego zjada noworodek?

Orientacyjne ilości mleka, jakie powinno zjadać dziecko na każdym etapie życia, są określone przez producenta na pudełku. Pamiętaj jednak, że są to dane orientacyjne: jeśli Twój maluszek nie chce jeść aż tyle, a przybiera na wadze – nie zmuszaj go do jedzenia. I odwrotnie – nie odmawiaj maluchowi mleka, jeśli się go domaga nawet po zjedzeniu określonej przez producenta porcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.