mamaija.com.pl

mamaija – blog parentingowy – zdrowie, dziecko, rodzina

Jak przetrwać ciążę
Lifestyle

Jak przetrwać ciążę i nie zwariować?

Przyszłe mamy często spotykają się z opinią, że ciąża to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu kobiety. Zmienia się nie tylko ciało, ale i całe dotychczasowe życie. Rozstępy, więcej kilogramów i to, że odkąd urodził się maluszek, kobieta musi myśleć już nie tylko o sobie, ale również zadbać o dobro drugiego, małego człowieka sprawiają, że kobieta może czuć się zagubiona. To dlatego tak ważne jest wsparcie partnera, rodziny, przyjaciół, by czas ten stał się szczególny dla przyszłej mamy. Mówi się również, że ciąża to jednocześnie najpiękniejszy czas w życiu kobiety. Przecież nosisz w sobie nowe życie, które później będziesz wychowywać i kształtować. Jak więc przetrwać ciążę i nie zwariować? Podpowiadamy! 

Ciąża – wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety 

Zastanawiasz się zapewne, jak przetrwać ciążę, by wykorzystać czas ten w stu procentach i nic nie pominąć? Musisz przede wszystkim uświadomić sobie, że jest kilka rzeczy, które stanowią pewną checklistę ciążową – musisz je zrobić, niezależnie od tego, czy chcesz, czy nie.  

Po pierwsze, byś mogła cieszyć się w zdrowiu okresem ciąży, powinnaś pamiętać o regularnych badaniach. Zdrowie jest najważniejsze, to niby banał, ale dziś nabiera większego znaczenia. Niezwykle istotne jest wykonanie wszystkich niezbędnych badań, dzięki czemu będziesz wiedzieć, że ani Tobie, ani dziecku nic nie dolega, nie ma żadnych zaburzeń czy schorzeń, które wymagałyby podjęcia natychmiastowego leczenia. Tak ważne jest więc, by udać się do specjalisty we właściwym momencie ciąży. Lekarz zaleci, jakie badania powinnaś wykonać.  

Ciąża – czas przygotowania na narodziny maluszka

Kolejną ważną kwestią jest dieta. Myślisz, że istnieje specjalna dieta dla kobiet w ciąży? Niekoniecznie. Chodzi jednak o to, by w tym czasie szczególnie o siebie zadbać. Istnieją produkty, które w tym szczególnym czasie warto jeść. Zawierają one mnóstwo witamin i składników mineralnych. Spożywanie ich może bardzo pozytywnie wpłynąć na zdrowie przyszłej mamy i maluszka. Są również produkty, które mogą wpływać na nasze zdrowie negatywnie. W ciąży należy je ograniczyć lub całkowicie z nich zrezygnować.  

W okresie ciąży warto również zadbać o właściwą suplementację. Wzrasta bowiem zapotrzebowanie na witaminy i minerały, dlatego tak ważna jest dieta, którą warto wspomóc właściwymi suplementami. Już na etapie planowania ciąży wskazane jest przyjmowanie kwasu foliowego. Pamiętaj jednak, by zażywać jedynie te witaminy, które są wskazane dla kobiet w ciąży. 

Okres ciąży to czas oczekiwania na maluszka. W tym czasie warto zadbać o wyposażenie dziecka i samej siebie w najbardziej przydatne po narodzinach rzeczy. W tym celu warto udać się na zakupy, dzięki którym przygotujesz wyprawkę dla malucha. W ostatnich tygodniach zakupione rzeczy warto mieć zawsze przy sobie, by w czasie nagłej sytuacji rozpoczęcia akcji porodowej być przygotowaną. Ostatnią rzeczą, którą powinna przejmować się przyszła mama jest to, czy ma wszystko, czego potrzebuje. W ciąży, gdy masz mnóstwo wolnego czasu warto również zakupić inne rzeczy, takie jak: opaski do włosów dla dzieci, czapki wiosenne dla dzieci czy chustka na głowę dla dziewczynki – wszystko to może przydać się odpowiednio później.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *