mamaija.com.pl

mamaija – blog parentingowy – zdrowie, dziecko, rodzina

spacer z dzieckiem
Parenting

Jak przygotować się na spacer z dzieckiem – pierwszy spacer z noworodkiem

W pierwszych tygodniach życia dziecka należy szczególnie zwracać uwagę na każdy szczegół i dbać o jego zdrowie. Nawet niewielka infekcja u noworodka może przerodzić się w poważniejsze problemy zdrowotne. Na pierwszy spacer z maluchem można wybrać się już kilka dni po porodzie. Jak dobrze przygotować się do spaceru z dzieckiem? Czy takie dodatki jak pościel dla dzieci czy nawet prześcieradło nieprzemakalne będą przydatne w wózku? Przeczytaj kilka cennych wskazówek, dzięki którym pierwszy spacer twojego noworodka będzie spokojny i bezpieczny.

Spacer z dzieckiem – odpowiedni wózek

Podstawowym elementem wyprawki dla dziecka jest nie tylko pościel dziecięca 140×200, 160×200, kocyk czy podszuka ale również odpowiedni wózek. Należy wybrać model zapewniający maksymalne bezpieczeństwo naszej pociechy. Dla noworodka potrzebna będzie gondola, w której dziecko będzie mogło spać na płasko, będzie chronione przed słońcem, chłodem, wiatrem i deszczem. Taki wózek powinien mieć regulowany daszek z okienkiem z siateczką, która będzie przepuszczać powietrze i będzie dawać możliwość doglądania malucha. Gondola powinna być odpowiednio głęboka, tak aby dziecko z niej nie wypadło. 

Podczas spaceru z dzieckiem potrzebne jest wiele rzeczy, dlatego miejsce na torbę lub koszyk na dodatkowe rzeczy, to duży atut. Wózek powinien być stabilny, wykonany z solidnych materiałów, ale jednocześnie lekki, tak aby mama nie miała problemu z podniesieniem lub prowadzeniem go pod górę. 

Przy wyborze wózka ważną kwestią są także koła. Dostępne są różne wielkości, dostosowane do różnej powierzchni. Należy sprawdzić także przed spacerem, czy wózek ma sprawne hamulce, umożliwiające blokadę kół. Regulacja rączki to praktyczny dodatek, który pozwoli na dostosowanie jej wysokości do indywidualnych preferencji każdej osoby. 

Dla większego dziecka zamiast gondoli potrzebna będzie spacerówka. Wygodnie jest wybrać model, który jest wielofunkcyjny, czyli taki który z łatwością można zamienić z wózka dla niemowlaka na wózek dla kilkulatka. Dodatkowo powinien z łatwością się składać, tak aby móc go schować lub włożyć do bagażnika. 

Zobacz także: Najważniejsze informacje na temat karmienia piersią w ciąży

Spokój i bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo i spokój to podstawa w rozwoju dziecka. Na spacer należy wybrać odpowiednią porę dnia, tak aby nie było ani zbyt zimno, ani zbyt gorąco. Pierwsze spacery powinny być krótkie, a czas należy stopniowo wydłużać, tak aby przyzwyczaić dziecko. Czas spaceru zależy m.in. od temperatury. Pierwsze spacery powinny trwać maksymalnie 40 minut. Kolejne mogą trwać już do kilku godzin. W przypadku noworodka najlepiej jest wybrać spokojnie miejsce, z daleka od hałasu i nieprzyjemnych bodźców, które mogą zakłócić spokój i sen dziecka. Na dłuższe spacery warto przygotować się na każdy wariant pogodowy i mieć przy sobie niezbędne rzeczy i ubrania.

Spacer zimą i jesienią

Kiedy dziecko przyszło na świat zimą, pierwsze spacery mogą być utrudnione poprzez mróz i niskie temperatury. Jak sobie z tym poradzić? Chłodniejszy dzień to nie przeszkoda, jeżeli jest się odpowiednio przygotowanym. Takie spacery pomagają w budowaniu odporności dziecka. Jeżeli boimy się wyjść na spacer, możemy ubrać malucha i wystawić wózek na balkon lub otworzyć okno na oścież. Jeżeli temperatura nie sięga poniżej -5 stopni, dziecko nie kaszle i nie ma gorączki, to jak najbardziej krótkie spacery są zalecane. Godziny południowe to zazwyczaj najlepsza pora na wyjście. Około godziny 12 najbardziej prawdopodobne jest, że będą sprzyjające warunki pogodowe.

Jak ubrać dziecko zimą? Należy przygotować ciepłą czapkę, rękawiczki, szalik, długie body, skarpety, buty i zimowy kombinezon. Na jesień wystarczy lżejsza kurteczka i ciepły przyjemny kocyk. Należy pamiętać, aby wszystkie akcesoria i ubrania dla dzieci były z naturalnych materiałów, nie podrażniały i nie uczulały dziecka. Powinny także być przewiewne, chronić malucha przed chłodem, ale także i przed przegrzaniem. Dla ocieplenia nóżek powinno się przypiąć także dodatkową osłonkę.

Spacer wiosną i latem

W letnich miesiącach należy pamiętać, że wysokie temperatury są bardzo niekorzystne dla dziecka. W upalne dni, najlepiej jest wybrać się na spacer w godzinach porannych lub wieczornych. Dla ochrony przed słońcem przydatny będzie daszek albo parasolka. Wózek trzeba prowadzić tak, aby słońce nie raziło malucha w oczy. Nie zaleca się stosowania zasłon w postaci pieluszek lub materiałów, które nie przepuszczają powietrza. 

Dodatkowe akcesoria 

Jeżeli wszystko, co niezbędne zostało już przygotowane, można pomyśleć o dodatkowych rzeczach, które mogą się przydać podczas spaceru. Można wybrać wygodną i pojemną torbę na pieluszki i jedzenie, kolorowe zawieszki do zabawiania malucha. Dostępne są różne kolorowe kołderki, kocyki, komplety do wózków. Spacer powinien być także wygodny dla rodzica, dlatego na chłodniejsze dni, niezwykle praktyczne są zakładane na rączkę ocieplane mufki, w których dorosły może ogrzać dłonie. Jako osłonę przed wiatrem, deszczem lub nawet owadami, należy mieć przygotowane specjalne osłony, które pozwalają mieć dziecko na oku i jednocześnie umożliwić mu dopływ powietrza.

Wszystkie kwestie związane z małym dzieckiem, należy dokładnie przemyśleć i do wszystkiego należy odpowiednio się przygotować. Podczas spaceru z maluchem najważniejsze jest bezpieczeństwo, spokój, odpowiedni strój, zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Odpowiednia organizacja czasu i wygodne rozwiązania spowodują, że wspólny spacer stanie się nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.