Zobaczenie na teście ciążowym dwóch kresek to dla wielu kobiet najpiękniejszy moment życia. Niektóre pary starają się o maluszka bardzo długo, wówczas owa chwila jest chyba jeszcze bardziej magiczna. Niekiedy informacja od lekarza o ciąży bywa zaskoczeniem, ale bardzo często emocja ta przekształca się szybko w bezgraniczną radość. Przyszli rodzice chcą wiedzieć wszystko, co ich czeka. Zastanawiają się dosłownie nad wszystkim – od tego czy będą umieli przewinąć maluszka, poprzez to kiedy noworodek zaczyna widzieć po pytania typu gdzie poślą dziecko do liceum. Wszelkie wątpliwości pojawiające się w tym czasie są potrzebne i całkiem normalne.
Jak przygotować się na przyjście dziecka na świat?
Osoby, które posiadają już dzieci bardzo często mówią, że nie da się przygotować na przyjście na świat maluszka. Oczywiście, można się starać – przygotować całą wyprawkę, urządzić pokoik, rozmawiać ze znajomymi, którzy mają już dzieci. Prawda jest jednak taka, że narodziny potomka to prawdziwa rewolucja w życiu, której nie da się przewidzieć. Najlepszą rzeczą jaką można zrobić jest zapisanie się do szkoły rodzenia. Prowadzące ją położne mają największą i najbardziej aktualną wiedzę z zakresu tego, co dzieje się w poszczególnych etapach z maluszkiem. Powiedzą one nam, jak wykonać wieczorną pielęgnację, co ile karmić, jak zmieniać pieluszkę, ale także zapoznają nas z rozwojem dziecka. Dzięki szkole rodzenia można dowiedzieć się, kiedy noworodek zaczyna widzieć, kiedy powinien zacząć rozpoznawać twarze i się uśmiechać, a kiedy jest najlepszy etap na pełzanie czy raczkowanie. Warto poszukiwać takiej wiedzy również we własnym zakresie, dzięki czemu można mniej więcej zaobserwować, czy nasze maleństwo rozwija się prawidłowo, czy może trzeba wspomóc go jakoś w tym rozwoju.
Gdzie szukać informacji na temat rozwoju niemowlaka?
Na rynku dostępnych jest wiele książek, dotyczących pierwszego roku życia dziecka. To dobry sposób na poszerzanie swojej wiedzy na temat opieki nad dzieckiem i jego prawidłowego rozwoju. Nie ma znaczenia jednak tak naprawdę to, ile przeczyta się książek czy ilu wysłucha podcastów. Najważniejsze jest to, aby kochać dziecko takim jakie jest, wspierać go w jego naturalnym rozwoju, niczego nie przyspieszać ani nie popędzać. Warto zdawać sobie sprawę, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie i jest indywidualną jednostką, więc nie musi podążać za żadnymi schematami, opisanymi w książkach. Owe ramy są podane tylko po to, by mniej więcej kontrolować rozwój dziecka.