Coraz silniejsze bóle podbrzusza, okolice jajników, a także niepokojące odchylenia w przebiegu miesiączki to objawy, które mogą wskazywać na przerost błony śluzowej macicy. Co trzeba zrobić w przypadku pojawienia się tych schorzeń i na czym polega ich diagnostyka?
USG Macicy – pierwszy krok
Objawy przerostu endometrium nie dają pełnej odpowiedzi co do prawdziwej natury tego kobiecego schorzenia. Dlatego obowiązkiem kobiety jest natychmiastowe udanie się do lekarza. Ginekolog prywatnie Wrocław powinien od razu skierować pacjentkę na USG macicy. Na podstawie tego badania można w przybliżeniu określić charakter i rozmiar zmian. Należy jednak pamiętać, że nawet kompleksowe badanie ultrasonograficzne nie da jednoznacznej odpowiedzi na pytania dotyczące etymologii schorzenia. Dlatego kobieta będzie musiała liczyć się z koniecznością przeprowadzenia dodatkowego badania USG narządów rodnych, poziomu hormonów i biopsji przerostu.
Łyżeczkowanie
Przerost endometrium jest najczęściej wywołany zmianami hormonalnymi. Dlatego, jeśli jego postać jest stosunkowo niewielka, lekarz może zlecić jedynie nieinwazyjne leczenie hormonami. Jeśli przerosty są większe, konieczne jest zastosowanie tzw. łyżeczkowania. Polega ono na usunięciu nieprawidłowo wykształconego endometrium i zbadania go m.in. pod kątem histopatologicznym. Trzeba bowiem pamiętać, że zmiany te mogą mieć etymologię nowotworową. To z kolei wiąże się z koniecznością wdrożenia jak najszybszego leczenia onkologicznego.
Badanie histopatologiczne
Jeśli badanie histopatologiczne wykaże, że zmiany powstałe w macicy mogą mieć pochodzenie onkologiczne, konieczne będzie usunięcie całej macicy i tym samym wykluczenie zagrożenia nowotworowego. Zabieg ten nazywa się histerektomią i jest ostatecznością, jeśli chodzi o walkę z niewłaściwie wykształcającym się endometrium. Warto zauważyć, że sama histerektomia powinna być zalecana w ostrożny i przemyślany sposób, gdyż sama w sobie niesie szereg skutków ubocznych.
Przerost błony śluzowej macicy kto choruje?
Niestety, objawy przerostu błony śluzowej macicy dotykają coraz młodszych kobiet. Stres, zmieniające się uwarunkowania zewnętrzne, a także ciągły pośpiech sprawiają, że schorzenie to nie jest już wyłącznie domeną osób w średnim i starszym wieku. Mimo to zaleca się, aby ginekolog prywatnie Wrocław automatycznie kierował na stosowne badania kobiety w wieku od 55 lat w górę.
Przerost błony śluzowej macicy to schorzenie, które może wiązać się z niebezpiecznymi dla zdrowia, a nawet życia skutkami. Dlatego szczególną rolę w walce z tą chorobą powinny odgrywać m.in. badania przesiewowe.