mamaija.com.pl

mamaija – blog parentingowy – zdrowie, dziecko, rodzina

Psycholog dziecięcy
Dziecko

Psycholog dziecięcy – kiedy warto się zgłosić

Gdy w żłobku, przedszkolu czy szkole wychowawcy zaobserwują niepokojące zachowania u dziecka, zachęcają rodziców do kontaktu z psychologiem dziecięcym. Nierzadko również sami rodzice decydują się na wizytę w gabinecie, gdy zauważą trudności w skupieniu czy problemy z nauką u swojej pociechy. W jakich sytuacjach warto skorzystać z pomocy specjalisty?

W czym pomaga psycholog dziecięcy?

Gdy zauważysz, że Twoje dziecko staje się bardziej lękliwe, ma problemy z komunikowaniem się lub zamyka się w sobie, dobrym pomysłem będzie odwiedzenie specjalisty, który pomoże ustalić przyczynę zmiany zachowania. Czasem niepokojące objawy to również inne spectrum zachowań – nieuzasadniona agresja lub nerwowość również wymagają porady psychologa.

Przyczyn może być wiele – od trudności z zaadaptowaniem się do nowej sytuacji, na przykład do zmiany szkoły, po traumatyczne przeżycie, takie jak śmierć kogoś bliskiego. Częstym powodem jest też wejście w burzliwy okres dojrzewania, z którym ciężko poradzić sobie samodzielnie. W takich przypadkach warto skorzystać z pomocy, jaką oferuje psycholog dziecięcy w Warszawie. Specjalista dokładnie zdiagnozuje problem podczas rozmowy z rodzicem i dzieckiem, a następnie przedstawi możliwe formy terapii, które będą miały na celu polepszenie jakości życia dziecka oraz ewentualną naprawę jego relacji z rodzicem.

Jak wybrać skutecznego specjalistę

Wybierając psychologa dziecięcego, musisz zwrócić uwagę na wiele aspektów. Jednym z nich jest odpowiednie wykształcenie oraz specjalizacja. Osoba pracująca z dziećmi powinna być specjalistą z zakresu psychologii klinicznej dziecka, psychologii wychowawczej, psychologii rozwojowej lub psychoterapii dzieci i młodzieży. Kolejnym czynnikiem powinno być doświadczenie – zanim udasz się do profesjonalisty, dowiedz się, czy pracował już wcześniej z dziećmi o podobnych objawach. Sprawdź również opinie ośrodka lub poradni, do której się wybierasz oraz zawartość strony internetowej. Dzięki temu z pewnością uda Ci się wybrać sprawdzone miejsce, które otoczy Twoje dziecko należytą opieką i udzieli mu niezbędnego wsparcia.

Nie lekceważ samopoczucia swojego dziecka i nagłych zmian jego zachowania. Nawet pozornie błahe objawy mogą przerodzić się w poważne problemy. Skuteczna terapia przywróci równowagę w życiu pociechy oraz wprowadzi harmonię do jej relacji z innymi ludźmi. Zapewnij swojemu dziecku niezbędną pomoc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *