Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie tatuażu. Można rzec, że nastała pewna moda, która ma swoje drugie dno. Dla wielu z osób posiadających tatuaż jest to forma wyrażenia swoich uczuć, przeżyć, które jednocześnie są ich uzewnętrznieniem na ludzkim ciele. Niekiedy tatuaż staje się wizytówką, z którą kojarzy się konkretne osoby czy związane z nim wydarzenia. Ten personalny, zarazem artystyczny punkt na ludzkiej skórze wykonuje się w profesjonalnym studio tatuażu. Istnieje kilka sytuacji, gdzie tatuaż może stać się pewną przeszkodą do wykonania konkretnych działań medycznych.
Salon tatuażu,tatuaż, poród – co ich łączy?
Mając w zamiarze wykonanie tatuażu należy odnaleźć odpowiedni salon tatuażu, który dysponuje wysokiej jakości sprzętem, wysterylizowanym oraz w swoim szeregach ma doświadczonych tatuatorów. Miejsce wykonania tatuażu w zasadzie jest obojętne i wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Dość popularnym fragmentem ciała na wykonanie tatuażu są plecy w okolicy lędźwi. Niektóre są małe i subtelne, a inne dość pokaźnych rozmiarów. Dochodząc do sedna tematu należny zastanowić się czy owy tatuaż może być przeszkodą w wykonaniu znieczulenia podczas porodu. Śledząc wypowiedzi forumowiczek można wywnioskować, że niejednokrotnie spotkały się z odmową znieczulenia zewnątrzoponowego z powodu posiadania tatuażu na plecach.
Znieczulenie zewnątrzoponowe a tatuaż
Salon tatuażu zazwyczaj nie przekazuje żadnych informacji na temat przeciwwskazań do wykonania jakieś procedury medycznej ze względu na posiadany tatuaż. Wielu anestezjologów określa tatuaż jako jeden z przeciwwskazań do wykonania znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu. Istnieje kilka przyczyn takiego stanowiska środowiska medycznego, kiedy to owy tatuaż stwarza jakiekolwiek zagrożenie. Pierwszą z nich jest świeżo wykonany tatuaż, który często łączy się z istniejącym stanem zapalnym. Ingerencja w obszar stanu zapalnego może łączyć się z negatywnymi skutkami zdrowotnymi. Także tuz przed ciążą oraz w jej trakcie nie zaleca się wykonywania tatuażu.
Poza tym samo umiejscowienie jest bardzo ważne, gdyż tatuaż w obszarze odcinka lędźwiowego kręgosłupa może zaburzyć widoczność pola wkłucia, ale również istnieje możliwość przedostania się barwnika do płynu rdzeniowo-kręgowego, co może mieć bardzo niebezpieczne skutki. Bezpieczniejsze jest wykonanie tatuażu w innym obszarze ciała, zwłaszcza jeżeli w przyszłości planuję się posiadanie dzieci. Niektórzy anestezjolodzy odmawiają wykonania tego rodzaju znieczulenia w przypadku posiadania przez pacjenta tatuażu w newralgicznym obszarze i decydują się na wprowadzenie go w narkozę.
Ogólnie rzecz biorąc w większości przypadków tatuaż nie jest żadną przeszkodą w aspektach zabiegów medycznych. Natomiast wszelkie nieporozumienia związane z jego obecnością wynikają z troski o zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta. Niekiedy sposób przekazania owej informacji przez lekarzy nie jest miły i taktowny, lecz wszystko to jest w celu ochrony zdrowia i życia człowieka. Także nie ma najmniejszego powodu do obaw przed wizytą w salonie tatuażu.