Od wieków zabawa klockami to jedna z najpopularniejszych rozrywek maluchów. Dla dzieci jest to doskonała rozrywka, ale warto zauważyć również inne zalety, jakie ma taka forma spędzania czasu. Co daje zabawa klockami? W jaki sposób wpływa na rozwój dziecka?
Klocki – wiele możliwości
Klocki stanowią jedną z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych zabawek. Chętnie sięgają po nie zarówno chłopcy, jak i dziewczynki w różnym wieku. Na rynku dostępne są ogromne ilości tego rodzaju produktów w różnorodnych wersjach czy zestawach. Kupić można m.in. klocki drewniane, plastikowe, aluminiowe czy gumowe o rozmaitych kształtach czy kolorach. Doskonale sprawdzają się one m.in. do budowania mniej lub bardziej skomplikowanych konstrukcji, kreowania jakiejś rzeczywistości, tworzenia zbiorów, dopasowywania elementów, przeliczania, wymyślania historii czy opowieści. Zabawa klockami może przyjąć wiele dowolnych form. Warto zaproponować maluchowi taką rozrywkę, zamiast kolejnych godzin przed ekranem telewizora czy smartfona. Ważne jednak, aby podsuwać dziecku wersje klocków dostosowane do jego wieku, umiejętności czy możliwości.
Zabawa klockami a rozwój dziecka
Korzystanie z klocków to nie tylko przyjemna rozrywka – zabawa ta w ogromnym stopniu wpływa na rozwój malucha. Przede wszystkim tworzenie budowli bardzo kształtuje wyobraźnię dziecka. Ważne, aby rodzic nie ograniczał swojej pociechy w tej kwestii, sugerując maluchowi, co i jak ma zrobić lub wyręczając go w tym. Samodzielne wymyślanie konstrukcji to doskonała lekcja kreatywności, skupienia czy koncentracji. Zabawa klockami bardzo wspiera również koordynację wzrokowo-ruchową i zdolności manualne. Operowanie niewielkimi elementami kształtuje przecież sprawność palców dłoni, przez co późniejsza nauka pisania może przebiegać znacznie łatwiej.
Jednocześnie zabawa klockami wpływa korzystnie na rozwój mowy i może przysłużyć się poszerzaniu wiedzy choćby w zakresie nazywania kolorów, kształtów, kierunków czy relacji przestrzennych. Korzystanie z takich produktów to doskonała okazja do tego, by ćwiczyć z maluchem umiejętność liczenia, szeregowania, klasyfikowania czy łączenia poszczególnych elementów w określone zbiory. Czasem wystarczy naprawdę prosta zabawa klockami, by rozwijać dziecko na wielu polach.
Warto pamiętać również o umiejętnościach w zakresie kontaktów społecznych. Zabawa klockami z rodzeństwem czy rówieśnikami może być świetnym sposobem nauki dzielenia się i współpracy z innymi. Z kolei czas spędzony z rodzicami na tego typu rozrywce bardzo buduje więzi emocjonalne i relacje z dorosłymi.