Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Dieta odchudzająca dla dzieci – czy można na niej poprzestać, odchudzając dziecko?

8 września 2020


Pytania o dietę odchudzającą dla dzieci padają coraz częściej, bowiem problem otyłości wśród najmłodszych wciąż rośnie. Przyczyny? Siedzący tryb życia i niezdrowa dieta na co dzień.

Odchudzanie dzieci

Dziecko to specyficzny pacjent lekarzy, dietetyków i sanatoriów zajmujących się zrzucaniem zbędnych kilogramów. Trzeba pamiętać, że młody organizm rośnie, potrzebuje więc odpowiedniej ilości składników odżywczych każdego dnia – białek, witamin, wapnia, soli mineralnych itd. Trzeba jedynie mądrze ich dostarczać.

Ćwierć wieku temu spora część wolnego czasu dzieci polegała na zabawach ruchowych – na świeżym powietrzu lub zorganizowanych zajęciach sportowych. Dzisiaj na wielu „orlikach” można zastać raczej młodych dorosłych, niż nastolatków.

Na czym powinno więc polegać odchudzanie dziecka? Na zwiększeniu ilości ruchu dostosowanego do liczby kilogramów do straty i ogólnego stanu zdrowia dziecka oraz zmianie przyzwyczajeń żywieniowych.

Żadna głodówka!

Dieta odchudzająca dla dzieci w żadnym wypadku nie powinna polegać na drastycznym zmniejszeniu porcji. Owszem, powinny być one mniejsze, niż te dla dorosłych, ale bardziej od tego ile dziecko je, ważne jest co i jak jada. Oto kilka ważnych zasad dietetycznych dla dzieci z nadmiernymi kilogramami:

1. Kilka mniejszych posiłków w ciągu dnia, zamiast 2-3 sporych
2. Ograniczenie, ale nie całkowita eliminacja słodyczy – żeby dziecko samo ichnie szukało na własną rękę i nie kupowało po kryjomu za kieszonkowe. Deser w postaci kisielu owocowego, małej porcji budyniu, czy kompotu jest dozwolony co 2-3 dni.
3. Eliminacja z diety tzw. fast foodów
4. Takie ułożenie jadania, aby dziecko nie chodziło głodne – wtedy może podjadać, co nie sprzyja chudnięciu
5. Przyzwyczajenie do zdrowych przekąsek na bazie owoców i warzyw
6. Informowanie dziecka o właściwościach składników odżywczych zdrowych dań i tłumaczenie, dlaczego niektóre dania należy ograniczać – np. te z nadmiarem tłuszczu.

Bez drastycznych skoków i natychmiastowych zmian

Zmiany w sposobie dożywiania powinny nastąpić – jeśli to możliwe – powoli – np. w ciągu dwóch tygodni. Dziecku łatwiej wtedy przyzwyczaić się do nowych zasad obowiązujących w odżywianiu.

Także w utracie kilogramów należy stawiać na rozsądną szybkość. Rozsądny lekarz nie powie, że dziecko powinno „szybko stracić” 1/4 swojej wagi. Wtedy bowiem łatwo o błędy i ich negatywne skutki.

Dieta odchudzająca dla dzieci – podobnie zresztą, jak w przypadku dorosłych – powinna być dostosowywana do poszczególnych przypadków. Oczywiście warto brać pod uwagę wskazówki ogólne, jednak w życie konkretnego dziecka należy włączyć tylko te, które odpowiadają jego ogólnemu stanowi zdrowia.

dwujęzyczność

Redakcja mamaija.com.pl

Jesteśmy grupą osób z wieloletnim doświadczeniem w kwestii wychowania dzieci. Dzielimy się poradami na temat parentingu i zdrowego trybu życia, a także domu. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

dwujęzyczność
pieluszki
zabawa

Jesteś zainteresowany reklamą?