mamaija.com.pl

mamaija – blog parentingowy – zdrowie, dziecko, rodzina

Odparzenia po pieluszce u dziecka
Dziecko

Odparzenia po pieluszce u dziecka – jak im zapobiec?

Bardzo często, zwłaszcza wiosną oraz latem, kiedy temperatury wzrastają, na skórze malucha pojawiają się odparzenia. Jest to dość popularna przypadłość wśród najmłodszych, której można jednak zapobiec. Sprawdź, co robić, aby na wrażliwej skórze Twojej pociechy nie występowały tego typu problemy. Poniższe wskazówki na pewno okażą się przydatne w tym zakresie.

Produkty zapobiegające powstawaniu podrażnień i zaczerwienień – poznaj je

Fundamentem działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia odparzeń jest regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych, przeznaczonych właśnie dla najmłodszych. Szeroką gamę tego rodzaju produktów znajdziesz tutaj: https://www.mustela.pl/przewijanie. Są tam płynne preparaty oczyszczające, nawilżające chusteczki, wody micelarne oraz kremy do przewijania. Ich skład jest dobrany z zachowaniem najwyższej staranności, a przez to bezpieczny dla malucha. Nie ma obaw, że po użyciu któregoś z takich produktów na skórze pojawi się reakcja alergiczna.

Powinno się stosować je przy każdorazowej zmianie pieluszki oraz w sytuacji, gdy zachodzi potrzeba natychmiastowego odświeżenia malucha, a nie ma dostępu do bieżącej wody – na przykład podczas spaceru. W związku z tym, kompletując wyprawkę dla nowo narodzonego dziecka, trzeba pamiętać, aby zaopatrzyć się właśnie w te elementy. Co prawda już po krótkim czasie można zaobserwować, że te produkty bardzo szybko się zużywają i trzeba będzie uzupełniać zapasy, jednak ich wysoka skuteczność jest tego warta.

Pamiętaj – częsta zmiana pieluszki to podstawa!

Przestrzeganie ścisłych zasad higieny to priorytet. Dlatego w zakres działań zapobiegających wystąpieniu u dziecka tego typu odparzeń wchodzi również codzienne mycie pupy malucha wodą z delikatnym środkiem czyszczącym oraz częste zmiany pieluszek. Oprócz tego zalecane jest zapewniające właściwą wentylację wietrzenie pupy – po przewijaniu dziecka możesz dać mu kilka chwil na to, aby swobodnie poleżało sobie bez pieluszki.

Trzeba wiedzieć, że zbyt rzadkie zmiany pieluszek to nie jedyny błąd popełniany w tym kontekście. Negatywny wpływ na komfort dziecka, jak i stan jego skóry ma również nieprawidłowo dobrany rozmiar pieluszki.

Odparzenia po pieluszce – jak je rozpoznać?

W kontekście odparzeń niezwykle istotne jest szybie zareagowanie, w razie wystąpienia pierwszych objawów. Należy więc obserwować zachowanie malucha, jak i stan jego skóry w tzw. obszarze pieluszkowym. Najczęściej staje się ona podrażniona, zaczerwieniona, ciepła oraz wrażliwa na dotyk. Niekiedy pojawia się również: obrzęk, wysypka, niewielkie rany oraz złuszczając się naskórek. Zlekceważenie tych objawów może prowadzić bezpośrednio do poważniejszego problemu, jakim jest pieluszkowe zapalenie skóry.

Odparzenia po pieluszce u dziecka – podsumowanie

Odparzenia po pieluszce u dziecka mogą być wywołane przez wiele różnych przyczyn. Najczęściej odpowiada za to zbyt długi kontakt skóry dziecka z mokrą od moczu i kału pieluszką. Bardzo często takie dolegliwości pojawiają się również w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji oraz używania kosmetyków niedostosowanych do wymogów stawianych przez wrażliwą skórę malucha. Inne związane z tym czynniki to: pocieranie skóry o pieluszkę, przyjmowanie przez dziecko antybiotyku, czy też dolegliwości ze strony układu pokarmowego wynikające z wprowadzenia modyfikacji do dotychczasowej diety.

Jeśli chodzi o zdrowie Twojego maluszka – nie eksperymentuj. W sytuacji, gdy mimo podjęcia odpowiednich działań i upływu kilku dni odparzenia nie znikną, musisz skontaktować się z lekarzem.

Źródło zdjęć: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.