Nie ulega wątpliwości, że wszyscy rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej. Szczególnie w ich pierwszych okresach rodzicielstwa są niezwykle wyczuleni na różnego rodzaju objawy, czy schorzenia. Jednym z nich jest czkawka u noworodka. Zdecydowanie warto więc zapoznać się z tym tematem i dowiedzieć się jak działać i co robić w takiej sytuacji.
Czkawka u noworodka – co robić?
Przede wszystkim na samym początku warto zdawać sobie sprawę, iż należy uważnie obserwować dziecko, aby zobaczyć dlaczego tak właściwie czkawka się pojawia. Co ciekawe nie każde odbicie ma tą samą przyczynę. Na przykład w przypadku czkawki z przejedzenia należy poczekać jakiś czas. Chodzi tu o to, że nasze dziecko podczas spożywania pokarmu mogło nałykać się powietrza lub też doszło do przejedzenia. Należy wiedzieć, że kiedy pokarm trafi do dalszej części układu pokarmowego, to z pewnością czkawka ustąpi. Czkawka może być wywołana również np. wychłodzeniem. W takim przypadku należy przykryć dziecko kocem. Warto sprawdzić pieluchę, gdyż to ona może być w głównej mierze odpowiedzialna za wychłodzenie naszego malucha. Warto również podać dziecku chociażby ciepłą butelkę wody lub inny podgrzany pokarm. W ten sposób dziecko z pewnością się ogrzeje.
Kiedy jeszcze może pojawić się czkawka?
Co ciekawe, czkawka może się również pojawić przy samym karmieniu lub też w czasie śmiechu i zabawy z dzieckiem. W obydwu tych przypadkach zdecydowanie warto nosić dziecko w pozycji pionowej. Należy robić to do momentu, aż ostatecznie się mu odbije. Istotne jest w tym przypadku, aby zarówno brzuch, jak i głowa malucha przylegały do tułowia rodzica. W ten sposób zdecydowanie szybciej pozbędziemy się czkawki. Pamiętajmy również, że objaw ten zawsze po jakimś czasie ustępuje. Nie panikujmy nie potrzebnie i nie róbmy pochopnych kroków. Zdecydowanie bardziej dziecko wystraszy się naszego nerwowego zachowania, niż samej czkawki. Najważniejsza w tej sytuacji jest zdecydowanie rozwaga i zachowanie spokoju. Miejmy to na uwadze.
Podsumowując, jak doskonale widzimy czkawka u noworodka to zupełnie normalne zjawisko, tak samo jak w przypadku dorosłego człowieka. Zdecydowanie warto zastosować się do wszystkich wcześniej wymienionych rad i wskazówek. Pozwoli nam to na odpowiednie zachowanie się w danej sytuacji, a także przede wszystkim na szybką pomoc naszemu dziecku. Pamiętajmy również, że czkawka to nie jest nic złego. Zawsze po jakimś czasie ustępuje, a nasz maluch znów może spędzać miło czas bez niepotrzebnego odbijania.