Pozostawiając dziecko z nianią, chcemy mieć pewność, że zapewni mu ona należytą opiekę. Kompetentna niania dla dziecka to prawdziwy skarb. Niestety, aby ją znaleźć, trzeba włożyć w to nieco wysiłku. Co więc zrobić, aby znaleźć idealną opiekunkę dla dziecka? I czym cechuje się dobra niania?
Kiedy skorzystać z usług niani?
Najczęstszym powodem, dla którego zatrudniamy nianię, jest nasz powrót na rynek pracy po urlopie macierzyńskim. Nie każdy z nas bowiem chce (lub może) oddać dziecko do żłobka czy pod opiekę dziadków. Po pomoc niani sięgamy też wtedy, gdy pracujemy w domu i potrzebujemy spokoju. Albo gdy mamy gromadkę dzieci i nie dajmy sobie z nimi rady. Pomoc niani przyda się też, gdy chcemy spędzić wieczór poza domem.
Dobra niania – gdzie ją znaleźć?
Sposobów na znalezienie niani jest kilka. Na początek możemy popytać znajomych. Być może ktoś korzystał już wcześniej z usług niani i może nam polecić kogoś zaufanego? Oczywiście nie znaczy to jeszcze, że osoba ta i nam przypadnie do gustu. Jednak warto spróbować. Także niektórzy studenci chętnie podejmują się pracy opiekunki, ogłaszając się w prasie lub w Internecie.
Najlepszą metodą jest jednak skorzystanie z odpowiednich miejsc i narzędzi, które ułatwią nam znalezienie właściwej niani. Bardzo duży wybór kandydatek na nianie oferują rodzicom portale ułatwiające nawiązanie kontaktu z nianią. Wśród nich znajdziemy też nianie dwujęzyczne, które mogą uczyć nasze dziecko języka obcego poprzez zabawę i wspólne spędzanie czasu. Ofertę taką znajdziemy na portalu Say Nanny, przeznaczonym dla rodziców i niań, nastawionych na naturalną i spontaniczną naukę języka obcego u dzieci.
Na co zwrócić uwagę, przy zatrudnieniu niani?
To, jaką nianię wybierzemy, zależy od naszych oczekiwań. Każdy rodzic powinien jednak bezwzględnie zwrócić uwagę na to, czy niania posiada jakieś nałogi i czy jej system wartości jest podobny do naszego. Dzięki temu nie będzie musiała robić niczego wbrew sobie i przekazywać dziecku wartości, w które sama nie wierzy. Ważny jest także światopogląd niani.
Obowiązkowo musimy też zwrócić uwagę na to czy niania dla dziecka posiada odpowiednie wykształcenie. Ważne są także dodatkowe kwalifikacje, jak choćby wspomniana dwujęzyczność. Sprawdźmy też, czy niania posiada referencje z poprzedniego miejsca pracy oraz jakie jest jej doświadczenie zawodowe.
O co zapytać nianię na rozmowie kwalifikacyjnej?
Przede wszystkim powinniśmy zapytać, dlaczego wybrała akurat ten zawód. Poprośmy też, aby opowiedziała o swoich doświadczeniach zawodowych. Zapytajmy także, dlaczego przestała pracować u poprzedniego pracodawcy – czy dzieci podrosły? Czy był inny powód? Zapytajmy także, jakich metod wychowawczych używa, w tym czy stosuje kary i nagrody.
Sprawdźmy też czy kandydatka posiada wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy i czy potrafi rozpoznawać symptomy chorób. Oczywiście musimy też zapytać o jej dyspozycyjność oraz oczekiwane wynagrodzenie. Wypytajmy ją także o jej oczekiwania oraz o wizję przyszłej współpracy. To ważne, aby każdy wiedział czego oczekują pozostali.
Dobra niania – cechy
Dobra niania to ta, która spełnia nasze oczekiwania. Oczywiście musi to być osoba odpowiedzialna i zrównoważona emocjonalnie, która nie wpada w niekontrolowaną złość. Musi być osobą cierpliwą i opanowaną. Zwróćmy też uwagę, czy niania jest asertywna. Wszak ma opiekować się naszym dzieckiem, stawiać mu granice i pokazywać co jest dobre a co złe.
Jeśli niania wydaje nam się zbyt wyniosła lub mrukliwa, nasze dziecko może nie nawiązać z nią dobrych relacji. Wszak dzieci, zwłaszcza małe, potrzebują w swoim otoczeniu osoby ciepłej i radosnej. Niania powinna być także osobą, która nie traci głowy w nagłych wypadkach i potrafi właściwie reagować w różnych sytuacjach. Powinna też umieć przewidywać zagrożenia i chronić przed nimi dziecko.