Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Zapotrzebowanie na żelazo w ciąży

27 września 0002


Ciąża to niezwykły czas w życiu każdej kobiety, a przy okazji ogromna radość dla najbliższej rodziny. Już za kilka miesięcy na świat przyjdzie nowy człowiek. Nie bez powodu mówi się, że narodziny to cud. W końcu mogłoby wydawać się nieprawdopodobnym, że w przeciągu dziewięciu miesięcy w jednym organizmie może powstać drugi organizm, złożony z różnych tkanek, narządów i układów – a to wszystko przez połączenie dwóch komórek.

Aby jednak ten mały organizm mógł rozwijać się prawidłowo, potrzebuje zestawu witamin, minerałów i składników odżywczych, które będą fundamentem wszystkich złożonych procesów rozwojowych. Innymi słowy, mówiąc – kobieta w ciąży musi o siebie zadbać, żeby urodzić zdrowe dziecko. Aby uzupełniać zestawy witamin i minerałów, najlepsza będzie odpowiednio dobrana dieta, a czasami dodatkowo suplementacja.
Jednym z ważniejszych dla kobiet w ciąży składników mineralnych jest żelazo.

Dlaczego żelazo jest niezbędne w ciąży?

Żelazo w naszych organizmach jest ściśle związane z hemoglobiną – białkiem, które występuje w erytrocytach – we krwi. To właśnie hemoglobina jest barwnikiem nadającym czerwony kolor, a przy okazji pełni ogromnie ważną funkcję – bo to właśnie ona odpowiada za łączenie się z tlenem i dwutlenkiem węgla, czyli umożliwia wymianę gazową (a w tym dostarczanie niezbędnego tlenu do komórek naszego ciała).
Z tego powodu niedobór żelaza nawet u osób zdrowych może dawać się we znaki. Powoduje on wówczas niedokrwistość – anemię, która daje wiele objawów, takich jak spadek ciśnienia krwi, zawroty głowy, zasłabnięcia (w tym omdlenia), osłabienie i problemy z koncentracją.

Zapotrzebowanie na żelazo podczas ciąży

Zapotrzebowanie na żelazo w ciąży jest jednak aspektem jeszcze bardziej poważnym, między innymi dlatego, że organizm matki część krwi przekazuje do łożyska i płodu, a z każdym kolejnym trymestrem ciąży zapotrzebowanie na żelazo będzie rosło (im większe dziecko, tym więcej krwi i wszystkich składników potrzebuje). W takim wypadku, jeżeli organizm przyszłej matki nie będzie odpowiednio zaopatrzony w żelazo, skutki mogą być bardzo poważne, w tym możliwość wystąpienia wad rozwojowych płodu, a nawet przedwczesny poród czy poronienie.

Zobacz również: Najważniejsze informacje na temat karmienia piersią w ciąży

Uzupełnianie żelaza i zapobieganie niedoborom

Aby upewnić się, że poziom żelaza w organizmie wymaga poprawy, najlepiej jest wykonać badanie krwi. Po otrzymaniu wyników mamy już pewność, czy należy działać.

Na szczęście żelazo występuje w wielu produktach spożywczych, takich jak wątróbka, soja, żółtka jaj, a nawet kakao i inne. Jeżeli jednak żelazo obecne w diecie nie wystarcza, warto sięgnąć po suplementy lub specjalnie dobrane przez lekarza leki.

tkaniny

Redakcja mamaija.com.pl

Jesteśmy grupą osób z wieloletnim doświadczeniem w kwestii wychowania dzieci. Dzielimy się poradami na temat parentingu i zdrowego trybu życia, a także domu. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

dwujęzyczność
pieluszki
zabawa

Jesteś zainteresowany reklamą?