Ciąża to jednocześnie fizjologiczny, a zarazem nadzwyczajny stan dla każdej kobiety, podczas którego powinna ona szczególnie dbać o zdrowie swoje i nienarodzonego jeszcze dziecka. W związku z tym, do większości powszechnych i niegroźnych zwykle dolegliwości, powinna podchodzić z dużą dawką czujności i uwagi. Nie inaczej sprawa ma się z kaszlem.
Zobacz także: Główne objawy depresji poporodowej
Kaszel w ciąży- jakie mogą być przyczyny?
Pojawienie się kaszlu związane jest z potrzebą oczyszczenia dróg oddechowych w naszym organizmie, pojawia się on więc najczęściej podczas infekcji lub związany jest z alergią. Czas ciąży to spory wysiłek dla ciała kobiety, dlatego też jest ono w tym okresie dużo bardziej podatne na różnego rodzaju zachorowania, na co wpływ mają również zmiany w gospodarce hormonalnej.
Tak więc, kaszel u ciężarnych najczęściej pojawia się podczas infekcji górnych dróg oddechowych (na przykład zapalenia oskrzeli), a także podczas przeziębienia i grypy. Może być wywołany również alergenami lub zbyt suchym powietrzem w pomieszczeniach, wreszcie może on wynikać z jeszcze innych przyczyn, na przykład astmy czy przyjmowanych przez kobietę leków.
Postępowanie podczas kaszlu w ciąży
Pojawienie się kaszlu zawsze powinno być dla przyszłej mamy sygnałem alarmowym i powodem do konsultacji z lekarzem rodzinnym lub ginekologiem prowadzącym ciążę. O ile samo kasłanie jest po prostu dość uciążliwe i najczęściej nie niesie ze sobą negatywnych konsekwencji dla matki i dziecka, to nieleczone w porę, może przekształcić się w znacznie bardziej niebezpieczną przypadłość. Dlatego też zawsze należy bezwzględnie zasięgnąć opinii lekarza i ściśle stosować się do jego zaleceń. Nie należy zapominać również o tym, że przyjmowanie jakichkolwiek leków podczas trwania ciąży, nawet mimo konsultacji z zaufanym i doświadczonym pracownikiem służby zdrowia, i tak może nieść ze sobą różne skutki uboczne. Dlatego może najpierw warto spróbować sięgnąć do metod stosowanych przez nasze babki?
Domowe sposoby na kaszel dla ciężarnych
Kobiety od zawsze musiały radzić sobie z kaszlem w ciąży, dlatego w tradycyjnej medycynie ludowej znajdziemy sporo ciekawych sposobów, które są naturalne i bezpieczne, a do tego wszystkiego niedrogie.
Świetnymi sprzymierzeńcami podczas kaszlu dla przyszłych mam są cebula, czosnek oraz miód. Nic tak nie wspomoże organizmu w walce z przeziębieniem jak ciepłe mleko z masłem, miodem i rozgniecionym ząbkiem czosnku. Inną wypróbowaną metodą jest syrop z cebuli i cukru lub miodu, nieco mniej popularne ale równie skuteczne są wytwory z anyżu lub kopru włoskiego.
Przyszła mama powinna zadbać również o regularne wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa, a także odpowiednie nawilżenie powietrza. Pamiętać należy również o codziennej dawce odpoczynku, snu, zdrowej, zróżnicowanej diecie, a także (w miarę możliwości) o aktywności fizycznej.