mamaija.com.pl

mamaija – blog parentingowy – zdrowie, dziecko, rodzina

Dziecko Lifestyle Parenting Rodzice Zdrowie

Jaki jest wpływ bajek na rozwój dziecka?

Bez wątpienia można stwierdzić, że większość dzieci bardzo lubi oglądać różnego rodzaju bajki. Mają one nawet swoje ulubione serie, których oglądanie sprawia im przyjemność. Jednak warto zastanowić się nad pewną kwestią. Dość istotny jest wpływ bajek na rozwój dziecka. Dlatego warto się dowiedzieć więcej na ten temat, aby móc zareagować w odpowiednim czasie na wszelkie nieprawidłowości.

Wpływ bajek na rozwój dziecka – koncentracja

Z całą pewnością oglądanie bajek jest dla dziecka zajęciem biernym. Wpatruje się ono w telewizor jakby było zahipnotyzowane. Oglądanie bajek nie uczy dzieci koncentrowania się na jednej rzeczy przez dłuższy czas, co może stać się w przyszłości poważnym problemem. Oprócz tego oglądanie bajek przed snem ma na niego bardzo niekorzystny wpływ. Nadmiar bodźców utrudnia zasypianie, a także sprawia, że podczas nocy częściej występują koszmary. Dodatkowo dzieci, które często oglądają telewizję mają także problemy z ciągłością snu oraz wybudzają się w nocy. Często zdarza się również tak, że po chwili spokoju przy bajce dziecko zaczyna odreagowywać swoje emocje. Podczas tego na przykład biega po domu i krzyczy. Jest to silne pobudzenie psychoruchowe, które z całą pewnością nie jest korzystne dla naszego dziecka. Nadmierne oglądanie bajek może także w negatywny sposób wpływać na nastrój naszej pociechy oraz na jej kontakty z rówieśnikami. Mogą one stać się osłabione, co nie jest pozytywnym aspektem oglądania telewizji.

Przeczytaj także: Odpowiednia niania dla dziecka

Wpływ na rozwój mowy

Oglądanie bajek może również w bardzo niekorzystny sposób wpływać na rozwój mowy u naszego dziecka. Sprawia, że dziecko nie uczy się mówić zgodnie ze swoją normą, a jego rozwój mowy staje się opóźniony. Dziecko podczas oglądania bajek zaczyna ignorować pewne dźwięki wynikające z mowy, a także uznaje je za mało istotne. Nadmiar bodźców wynikający z oglądanych obrazów może sprawić, że dziecko staje się bardzo bierne i czy się odrzucać informacje, która są dla niego na danym etapie zbędne. Niekorzystnie na rozwój dziecka wpływają nawet bajki, które są puszczane w tle. Rodzice myślą, że dziecko ich nie ogląda, a ono zawsze słucha. Dodatkowo podczas włączonego telewizora spada ilość słów, które rodzic wypowiada do swojego dziecka. Może to mieć bardzo negatywne konsekwencje oraz jeszcze bardziej opóźniać rozwój mowy. Podczas gdy dziecko ogląda bajki na telewizorze rodzic najczęściej nie ma z nim kontaktu. Zmniejsza się w znaczący sposób liczba wspólnych interakcji, co również jest niekorzystne dla rozwoju mowy u naszej pociechy. Dlatego warto na to zwrócić swoją szczególną uwagę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *