Wiele kobiet zastanawia się, czy można karmić piersią w ciąży. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najważniejszymi informacjami na ten temat.
Czy można karmić piersią w ciąży?
Karmienie piersią w ciąży jest możliwe dla bardzo wielu kobiet, jednak istnieją co do tego pewne przeciwwskazania. Karmić piersią nie powinny kobiety, które są w ciąży zagrożonej. Przeciwwskazaniem jest także ryzyko poronienia, które może objawiać się krwawieniem oraz bólami brzucha. Karmienie w ciąży może być realizowane przez cały okres ciąży, a po porodzie z powodzeniem można karmić dwójkę dzieci w tandemie.
Zobacz także: Wieczorne mdłości w ciąży – co warto o nich wiedzieć?
Pozycje podczas karmienia
W przypadku drugiej ciąży starsze dziecko zazwyczaj jest już większe i z łatwością może sobie dopasować najwygodniejszą pozycję. Dziecko samo wybierze pozycję, która będzie dla niego najlepsza, pomimo rosnącego brzuszka. Jednak warto uświadamiać dziecko i wytłumaczyć mu, że nie powinno nadmiernie uciskać brzucha oraz na niego skakać. Najlepszym wyborem będzie pozycja siedząca na kanapie, w której dziecko będzie znajdowało się od boku.
Smak mleka
Smak kobiecego mleka jest zmienny w trakcie ciąży. Może się zmienić zarówno na początku ciąży, jak i w jej późniejszym czasie. Od około szesnastego tygodnia ciąży piersi mogą zacząć wydzielać siarę, której smak może być odmienny od standardowego mleka znanego dziecku. Dlatego może się ono w samodzielny sposób odstawić. Jednak jeśli zmieniony smak nie przeszkadza dziecku to nie ma przeszkód do karmienia dziecka przez cały czas ciąży oraz po porodzie.
Ilość mleka
Ilość kobiecego mleka podczas ciąży może także ulec zmniejszeniu. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w przypadku przeciążenia organizmu oraz konieczności utrzymywania go w dobrej kondycji. Dlatego zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka powinno być sygnałem dla mamy, że powinna zacząć o siebie bardziej dbać. Bardzo duże znaczenie ma przede wszystkim odpoczynek, a także odpowiednia ilość snu podczas nocy. Kobieta powinna znaleźć trochę czasu dla siebie, dzięki czemu będzie się mogła w skuteczny sposób zregenerować.
Zbilansowana dieta
Podczas karmienia piersią w ciąży mama powinna w szczególny sposób zadbać o swoją dietę. Polecane jest przede wszystkim stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety, w której będą się znajdowały wszystkie niezbędne witaminy oraz minerały. Oprócz tego warto dostosować również kaloryczność diety, która powinna być nieco wyższa niż standardowo. Kobieta w ciąży musi również zadbać o właściwe nawodnienie organizmu, czyli dostarczanie sobie optymalnych ilości płynów.
Karmienie po porodzie
Po porodzie drugiego dziecka możliwe jest karmienie obojga dzieci w tandemie. Takie działanie jest możliwe już po powrocie ze szpitala. Dzięki temu starsze dziecko na pewno nie będzie się czuło w żaden sposób odrzucone przez mamę oraz będzie mniej zazdrosne o młodsze dziecko. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że powinno się karmić noworodka jako pierwszego, ponieważ starsze dziecko może zbyt szybko opróżniać pierś i dla młodszego może niewiele zostać.
https://mamaija.com.pl/polecane-cwiczenia-gimnastyczne-dla-dzieci/